Vzhled změní „nepořádná ulice" Bratrská, dojde na poslední etapu rekonstrukce zámeckého parku a postavení kruhové křižovatky u pošty.

„Bratrská je naše nejkomplikovanější ulice, kde bývá velký nepořádek. Proto jsem velmi rád, že se nám na její rekonstrukci podařilo na konci stávajícího programového období EU získat ještě dotaci," uvedl starosta Lipníka Miloslav Přikryl.

Rekonstrukce přitom zahrnuje především opravy vozovek, chodníků, obnovu zeleně, veřejného osvětlení, mobiliáře i vybudování parkoviště, které pojme čtyřicet aut.

„Revitalizace se dočká prostor od internátu střední školy elektrotechnické po budovu kláštera a prostor západního vstupu do nádvoří zámeckého parku včetně části plochy bývalé traktorové stanice," vysvětlil Přikryl s tím, že nyní se lidem zpřístupní park i z ulic Bratrská a Na Zelince.

Předběžně počítá město na investici s rozpočtem kolem dvaceti milionů korun. S realizací přitom hodlá začít už v únoru.

Šedesát stromů půjde k zemi

„Nejkomplikovanější bude kácení starých dřevin. To vždycky vyvolá u lidí rozrušení," míní starosta.

Vykácet se má přitom kolem 60 stromů, jež má nahradit stovka nových.

Ve městě dojde rovněž na poslední etapu rekonstrukce zámeckého parku. I na tuto investici získal Lipník třímilionovou dotaci, tentokrát ze státního fondu životního prostředí.

„Součástí obnovy bude oprava povrchů cestiček a nádvoří, fontánek, revitalizace zeleně, spravení ohradních zdí a doplnění mobiliáře," vyjmenoval Přikryl a dodal, že investice se uskuteční v postupných krocích.

Dopravě uleví rondel za 15 milionů

Příští rok se město dočká také stavby okružní křižovatky u pošty, která umožní autům odbočit z Hranické a Loučské ulice ve směru do Týna nad Bečvou.

„Podaří se nám tak vyřešit největší problém, který v současné době město trápí. Okružní křižovatka zcela změní organizaci dopravy," řekl starosta.

Jak dále uvedl, nákladní auta zatím musejí objíždět celé město podél hradeb, což je nepříjemné nejen kvůli hluku a prachu, ale i kvůli zatížení celkové dopravy.

Město na stavbu křižovatky získalo dotaci z Regionálního operačního programu Olomouckého kraje prostřednictvím Správy a údržby silnic. Náklady na vybudování se předběžně odhadují na patnáct milionů korun.