Soužití s problémovou rodinou olašských Romů obyvatelé domu v Bratrské ulici dlouhodobě nezvládají. Křik, hlučné hádky, ale i projevy násilí jsou totiž na denním pořádku. Situace se vyhrotila loni v létě, kdy kvůli sporu znesvářených romských rodin v domě zasahovali policisté. Z okna létaly nejrůznější věci, které poničily zaparkovaná auta, lidé se v noci kvůli křiku nevyspali.

I když policie hlavního aktéra výtržností nedávno zatkla a šestačtyřicetiletý muž, jenž byl v podmínce, skončil kvůli nebezpečnému vyhrožování ve výkonu trestu, hluk v domě ani poté neutichl.

„Kromě toho, že starý sedí, se toho moc nezměnilo. Změnilo se jen to, že utichl mužský hlas. Pořád jsou ale extrémně hluční a neumíme odhadnout, kolik jich tam skutečně bydlí. Když přijede policie, tak se zavřou do koupelny, aby nikdo nevěděl, kolik jich tam je,“ říká jedna z obyvatelek domu, která si nepřála uvést jméno. Redakce je ale má k dispozici.

Před domem se podle ní hromadí nepořádek - povalují plechovky, papíry, pohozené roušky a kapesníky.

„Je to výsměch normálnímu způsobu života a totální ignorace. Nemluvě o škodách, které dělají, když mlátí do dveří. Přesně víme, kdy jdou pryč, a kdy se vracejí domů. Jsme v neustálém alarmu,“ postěžovala si.

V době, kdy řada lidí pracuje z domu, a někteří jsou na neschopence nebo v karanténě, prý není úniku.

„Jedna ze sousedek si dává každou noc do uší špunty, aby se vyspala. Krotit problémové nájemníky se snaží i obyvatelé okolních domů,“ poznamenala.

Advokát má souhlas 23 vlastníků bytů

Společenství vlastníků jednotek se už dříve obrátilo na advokáta Petra Dutka, který nespokojené obyvatele domu zastupuje.

Podle něj existuje jediné východisko - podat k soudu žalobu na nucený prodej bytové jednotky, jestliže vlastníci i přes písemnou výstrahu porušují své povinnosti tak, že podstatně omezují nebo znemožňují výkon práv ostatních vlastníků.

„Navrhujeme prodej bytové jednotky, protože rodina, která byt obývá, porušuje dobré mravy. Včera jsem obdržel souhlas 23 vlastníků jednotek s podáním žaloby, který byl nezbytný, a dohodli jsme se, že počátkem příštího týdne zašlu vlastníkům bytu takzvanou předžalobní výzvu. V případě, že nevyhoví našim požadavkům, podám žalobu na nařízení prodeje bytové jednotky,“ uvedl advokát Petr Dutko.

Pokud soud rozhodne o nařízení prodeje jednotky, bude byt možné v exekučním řízení prodat. „Exekutor si v takových případech sám volí způsob provedené exekuce, nejčastěji se ale jedná o elektronickou dražbu,“ upřesnil.

Město hledá náhradní bydlení

Manželé Čechovi, kteří byt vlastní, se po opakovaných stížnostech obyvatel Bratrské ulice rozhodli neprodloužit problémové rodině nájemní smlouvu. Ta vyprší 28. února, tedy za několik dní.

„Podnikneme všechny legální kroky k tomu, aby se z bytu rodina vystěhovala,“ řekl majitel Miroslav Čech. Jeho manželka už vešla v jednání s městem.

„Na situaci jsem upozornila odbor právní ochrany dětí i romskou koordinátorku. Sešli jsme se i s náměstkem primátora Petrem Koubou kvůli zajištění náhradního bydlení - proti naší vůli jsou tam totiž další tři děti, které město neřeší,“ řekla Marcela Čechová.

Advokát Petr Dutko ale upozorňuje na jedno úskalí.

„Majitelé bytu musejí, pokud rodině neprodlouží nájemní smlouvu, nájemce nejlépe písemně vyrozumět a vyzvat je po skončení nájmu, tedy v době od 28. února do 28. května, k opuštění bytu. Pokud tento krok neudělají, nájem se rodině automaticky prodlouží na dobu, na kterou byl původně sjednán - maximálně na dva roky, “ upozornil Petr Dutko.

Pokud by rodina v bytě nadále setrvávala, může dát vlastník žalobu na vyklizení. Rodina, která nemá v ruce platnou nájemní smlouvu, podle něj nemá nárok ani na sociální dávky v oblasti bydlení.

Stanovisko romské rodiny se nepodařilo získat, protože se k věci nechce vyjadřovat.

Vedení města nyní jedná o zajištění náhradního bydlení.

„Jsme v tomto ohledu aktivní, protože majitelka bytu, paní Čechová, má obavy, aby děti neskončily na ulici. Snažíme se tedy pro mladou rodinu najít sociální bydlení. Řešíme ale bytovou situaci celé rodiny a materiál půjde i do Rady města,“ uzavřel náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).