Novoroční výstup na Helfštýn má dlouholetou tradici a pořádá ho každoročně SK Klub českých turistů v Přerově ve spolupráci s hradem.

Na nádvoří se vždy sejdou přátelé a známí, aby si připili na zdraví a popřáli do nového roku. Na setkání každoročně zamíří davy návštěvníků z různých koutů Moravy a Čech. Počátkem ledna 2023 přilákal novoroční výstup rekordní počet účastníků - dorazilo jich na 5265.

Novoroční výstup na Helfštýn 2023

Zdroj: Jana Sehnalová

Kromě běžných návštěvníků, kteří volí trasu z Lipníku, Přerova a Hranic, nebo jdou pěšky z Týnu nad Bečvou, si zde dávají dostaveníčko i různé spolky - členové Československé obce legionářské, skauti, hasiči nebo třeba chovatelé tibetských dog.

Tradičního koncertu na Štědrý den se zhostila i letos Eliška Nováková, dcera loni zesnulého zpěváka Pavla Nováka mladšího.
Překvapení pro Přerovany: Eliška Nováková zpívala na Štědrý den s tátou

Lidé si mohou dát na hradě i občerstvení a v cíli trasy dostanou u stanoviště klubu turistů pamětní razítka a odznáčky.

Podle kastelána hradu byla letošní návštěvnická sezona opět vydařená a zařadila se mezi ty nejlepší v novodobé historii. I když se nepodařilo překonat absolutní rekord z roku 2022, kdy prošlo Helfštýnem více než 116 tisíc lidí, hranici sto tisíc se podařilo pokořit.

„Hradem prošlo na 109 tisíc 670 návštěvníků, takže i sezona roku 2023 se zařadila mezi ty nejlepší v historii. Stotisícovou hranici se podařilo na Helfštýně překonat v letech 1993, 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2007, 2008, a pak v minulých letech, kdy se otevřel nově zrekonstruovaný renesanční palác na čtvrtém nádvoří,“ shrnul kastelán hradu Jan Lauro.