Podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic v Olomouci budou stavby mýtných bran dokončeny v průběhu října a listopadu a mýtné se zde začne platit od ledna příštího roku.

„První mýtná brána byla postavena na silnici I/47 za obcí Osek nad Bečvou ve směru na Lipník,“ přiblížil technický pracovník olomouckého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Zdeněk Jemelka.

Další bude stát u obce Lýsky. „Třetí mýtná brána se v současné době staví ve Slavíči u Hranic, čtvrtá před Bělotínem a pátá za Polomí,“ vyjmenoval Zdeněk Jemelka. Poslední bude na obchvatu Horní Moštěnice ve směru na Říkovice.

V Olomouci se podle jeho slov staví také mýtná brána za kruhovým objezdem u Globusu ve směru na Mohelnici. „Mýtné brány na Přerovsku v úseku Přerov – Bělotín jsou na rozdíl od ostatních v republice výjimečné tím, že mají být vysoké osm metrů. Je to z důvodu průjezdnosti nadměrných nákladů,“ vysvětlil Jemelka.

Podle jeho slov budou platit mýtné na vybraných komunikacích pouze řidiči kamionů a nákladních vozidel nad 7,5 tuny. „Osobních vozidel se placení mýtného netýká,“ podotkl.

V souvislosti se zavedením mýtného si letos stěžovali na velký provoz někteří starostové měst a obcí na Olomoucku. Řidiči kamionů se totiž kvůli placení vyhýbají mýtným branám a jezdí raději po cestách, kde se neplatí.

„Provoz přes naši obec se od ledna, kdy bylo zavedeno mýtné, zvýšil o 150 procent,“ stěžoval si třeba starosta obce Daskabát Antonín Venclík. Podobný problém se dá tedy očekávat i na Přerovsku. „Největší nápor dopravy se odklonil díky stavbě obchvatu a doufáme, že to tak zůstane i nadále. Slíbili nám, že mýtná brána situaci v obci nezhorší,“ vyjádřil svou naději starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána.

Právě zde si totiž lidé v minulosti stěžovali na nadměrný hluk z projíždějících aut. Situaci pomohl vyřešit až obchvat. O placení elektronického mýtného na dálnicích a silnicích první třídy rozhodl parlament. První mýtná brána byla postavena na dálnici D 1 ve směru z Prahy do Brna. Mýtné se začalo vybírat na určených komunikacích od ledna letošního roku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika