Debatu s názvem Budoucnost je společná spolupořádala Agentura pro sociální začleňování, jejíž představitel Martin Navrátil diskuzi moderoval a na začátku vyzval přítomné, aby řekli, v čem podle nich spočívá problém vztahu mezi přerovskými Romy a ostatními obyvateli města.

Už tato nevinná otázka vyvolala bouřivou diskuzi.

Na zmínku politologa Pavla Šaradína, že problémy zesílily v devadesátých letech, zareagoval náměstek primátora Josef Kulíšek.

„V padesátých a šedesátých letech sem přišla spousta Romů ze Slovenska v rámci tehdejšího vládního programu. Já tu žiji od čtyř let a problémy tu byly vždycky – v Palackého ulici, v Komenského i jinde,“ oponoval Kulíšek, podle kterého je nyní město v situaci, kdy hasí požár, který vznikl dříve.

„Máme v Přerově i minoritu Vietnamců, a o té se tu nebavíme. O jiných menšinách ani nevíme, ale zde je problém v soužití,“ sdělil primátor Jiří Lajtoch.

Milan Gábor, Pavel Šaradín, Martin Navrátil -moderátor diskuze z Agentury pro sociální začleňování- na debatě o soužití s Romy

Jana Žouželková z odboru sociální pomoci magistrátu uvedla, že největší problém je vzdělání Romů.

Na to reagoval hudebník Milan Gábor ze skupiny Imperio, který na setkání zastupoval romskou komunitu v Přerově.

„Co se naše děti nenaučí ve škole, to se doma nedoučí. My neznáme to, co se učí, jsme schopní jim pomoct tak do prvního stupně. To ale neznamená, že nechceme. Nemoci je něco jiného než nechtít,“ vysvětlil Gábor.

V Přerově chodí většina romských dětí do školy Boženy Němcové, naopak neromské rodiny žijící v její blízkosti v posledních letech své děti přehlašují do vzdálenějších škol. Stejný postup přiznal u svých vnuček i primátor.

„Ideální by bylo, kdyby v každé škole bylo několik romských dětí. I za cenu toho, že jim město zajistí autobus, který by je po školách rozvážel a odpoledne opět svážel domů,“ navrhoval zastupitel Vladimír Puchalský.

Všechny romské děti do ZŠ Boženy Němcové?

Dosud je tendence taková, že bez ohledu na spádovost jsou Romové nabádáni k tomu, aby své děti do jiné školy neposílaly.

Jedna z maminek se nedávno Deníku svěřila, že její dvě dcery chodily do školy v Předmostí, byly ale bez jakékoli diskuze s ní „přeloženy“ do školy Boženy Němcové.

„V poslední době k nám přechází děti z Předmostí, Dlážky a Trávníku. Nedokážu posoudit, zda je to z vůle rodičů nebo kvůli nějakým tlakům,“ řekla ředitelka školy Ilona Bočinská.

„Na druhé straně k zápisům do prvních tříd přišly i asi čtyři děti majoritní, ačkoli ne všechny jsou ze spádové oblasti. To mě samozřejmě velice těší.“

Proč nechodí do učení nebo na kurzy?

Diskuze se ale stočila i na konkrétní zkušenosti s Romy. Jeden z přítomných Přerovanů se rozčiloval nad tím, že mu mladí Romové přes den postávají před domem, místo aby byli v práci nebo ve škole.

„Proč nechodí do učení nebo na kurzy organizované pracákem?,“ ptal se doslova.

Podle Petra Janouška z Armády spásy v Přerově to ale není vždy kvůli nezájmu.

„Mockrát jsme se jim snažili najít místo a ubytování. Po telefonu mi někdo potvrdí, že můžeme přijít, ale když pak přijdeme o čtvrt hodiny později na místo a uvidí Roma, sdělí nám, že už je obsazeno. Této diskriminace je spousta. A když to vidí děcka, se kterými pracujeme a které se chtějí učit, říkají zklamaně: stejně skončím u lopaty, tak proč se o něco snažit,“ vylíčil své zkušenosti Janoušek.

Policista: S Romy tady není velký problém

Čtvrtečnímu setkání předcházel výzkum sociologa Dana Topinky. Podle jeho výsledků to není v posledních letech s kriminalitou Romů v Přerově zdaleka tak špatné, jak se traduje.

„Výzkum ukázal, že má-li se soužití zlepšit, musí se něco udělat s veřejným míněním,“ komentoval Navrátil.

Jeho slova potvrdil i vedoucí územního odboru Policie ČR Josef Drábek.

„Jsem v šoku z reakcí, které tu zaznívají,“ reagoval Drábek na některé nespravedlivé reakce publika.

„Já jako policista se nedomnívám, že v Přerově by byl s Romy nějaký velký problém. Je tu ale cítit sociální napětí.“

Z Romů přišel jen jeden

Přítomní si několikrát postěžovali, že nezájem Romů o řešení problémů je vidět i z toho, že na setkání dorazil jen jeden.

„Dobře věděli, že by přišli do nepřátelsky naladěného prostředí. Bohužel se jim ani nedivím,“ zmínila Helena Nevtípilová, která akci spoluorganizovala.

V cyklu debat o problémových tématech chce ale přesto pokračovat.

„Chci přitáhnout lidi i k tématům jako stav kultury v Přerově nebo migrace pryč z města,“ nastínila další plány.