Velmi silné bouřky, které od nedělního odpoledne procházely Olomouckým krajem, napáchaly další škody. Na Přerovsku a Prostějovsku vydatný déšť v noci zvedl hladiny toků i nad třetí stupeň povodňové aktivity.

Na třetí stupeň, tedy stav ohrožení, se hodinu před půlnocí dostala Velká Haná ve Vrchoslavicích na Prostějovsku. Voda tam dále stoupala celou noc, klesat žačala až brzy ráno.

Nad "trojku" se dostala v noci také Moštěnka v Prusech na Přerovsku.

Déšť nebezpečně zvedl hladiny i Brodečky na Prostějovsku. Ke "trojce" se ale nad ránem začala blížit také Bečva v Teplicích nad Bečvou. Tam kulminovala hladina v pondělí po šesté hodině.

Přes dvě stě zásahů

Hasiči napříč celým krajem v neděli kolem deváté hodiny večer evidovali přes dvě stovky zásahů.

Voda znovu ohrozila Přerovsko, kde ve čtvrtek blesková povodeň po bouřce vyplavila několik obcí.

"Opět prochází pás bouřek a znovu nám komplikuje situaci i v postižených obcích na Přerovsku. Nyní provádíme protipovodňová opatření v obcích Kladníky, Radotín, Šišma, Hlinsko. Situace je komplikovaná," informoval v neděli večer mluvčí krajských hasičů Radek Buryánek.

Počasí večer komplikovalo dopravu na železnici. Z důvodu pádu stromu na trať byla zastavena doprava na trati Nezamyslice – Olomouc, a to v úseku Bedihošť – Pivín. České dráhy zajistily pro cestující náhradní autobusy. Trať by v tomto úseku opět mohla jet před 23. hodinou.

I na regionální trati mezi Třebčínem a Drahanovicemi došlo k pádu stromu do prostoru dráhy. V úseku Ivanovice na Hané  - Nezamyslice zase došlo k výpadku zabezpečovacího zařízení po bouřce.

Jak informoval ČHMÚ, linie bouřek postupovala dále k východu Moravy. „Zejména v části postupující na Hranicko a Novojičínsko se začíná lehce prohýbat do tvaru oblouku (bow echo),“ popisoval v 19:00.

V rámci linie se lokálně vytvářely nárazy větru kolem 90 km/h, krátkodobé intenzivní srážky s úhrny kolem 30 mm. „Zejména ve výraznějších buňkách se mohou vyskytovat kroupy o průměru až kolem 3 cm,“ varoval ČHMÚ.

Linie bouřek se zhruba dvě hodiny před půlnocí v podstatě rozpadla. „Bouřky jsou nyní vnořené do vrstevnatých srážek. Prší v nich ovšem intenzivně,“ informoval ve 22:30 ČHMÚ.

V bouřkách se vyskytují krátkodobé úhrny kolem 20 mm a v opakovaných bouřkách, nebo kombinaci s vrstevnatými srážkami jsou celkové úhrny výrazně vyšší.