„Náročná byla směna nejen pro profesionální a dobrovolné hasiče, ale i kolegy na lince 112, protože během několika minut počet zásahů razantně narůstal,“ vylíčil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Jednotky v drtivé většině výjezdů odstraňovaly popadané stromy, které zatarasily cestu, nebo spadly na auta, ale také pády větších větví a drátů elektrického vedení.

Vítr někde strhával i menší části střech, většinou se ale jednalo o oplechování a dřevěné konstrukce. To pak mělo za následek zatékání do domů.

„Po pádech stromů zůstalo v ulicích několik poškozených aut, a to na více místech v kraji. Během noční bouřky přijalo naše operační středisko i několik žádostí o pomoc s čerpáním vody a odstraňováním naplavenin. Vydatný déšť naštěstí neměl za následek zvýšení hladin vodních toků,“ dodal.

Hasiči od sobotního večera do nedělního rána evidovali přes 210 zásahů, ale také čtyři plané poplachy, kdy lidé viděli v dálce plameny, ale po příjezdu hasičů nikde nehořelo. V důsledku silné bouřky došlo také k jedné dopravní nehodě a jednomu požáru.

Stromy spadené na auta 

„K prvnímu zásahu jsme vyjížděli po jedenácté hodině v noci do Karafiátovy ulice v Olomouci, kde vítr strhl plechy a části krovu na silnici před domem. Následoval podobný výjezd k utržené části střechy v Teličkově ulici v Přerově. Přerovští hasiči odstraňovali také strom, který spadl na čtyři auta v ulici Velká Dlážka,“ popsal Zdeněk Hošák.

V Rolsberské ulici v Olomouci kvůli strženému zaplachtování zatékalo do domu, v obci Svésedlice spadl strom na dráty elektrického vedení. Střechy byly poničeny také ve Vrchoslavicích.

„V Kostelci na Hané jednotky řešily stržené tašky ze střechy rodinného domu, v Lipníku nad Bečvou spadl strom na zaparkovaná auta. Ve Vrbátkách jsme odstraňovali naplaveniny z komunikace,“ upřesnil.

Hasiči museli čerpat na několika místech vodu - v Brodku u Přerova byl zaplavený podjezd, v Přáslavicích zase ucpané kanalizace a zatopené sklepy. V Kožušanech hlásili obyvatelé zatopený výkop před domem, který prosakoval do domu.