„U zápisu jsme měli celkem 507 dětí, což je více než loni. O odklad jich požádalo 49,“ shrnul Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu. Podle něj se dá předpokládat, že bude nyní odkladů o něco méně než v minulých letech. Důvodů je hned několik.

„Jedním z nich je více papírování. Rodiče musejí doložit dva doklady – z poradny a pak od klinického psychologa, zatímco v minulosti stačil jen jeden. Dalším důvodem je i to, že od ledna příštího roku přestane být bezplatný poslední rok mateřské školy,“ vysvětlil Hrbek.

Boom prvňáků zřejmě hned tak nepoleví a dá se očekávat i v příštích letech.

„Do škol teď totiž přicházejí děti silných populačních ročníků, narozené v letech 2005 a 2006. Vůbec nejvíce jich bude tak za dva roky, kdy nastoupí do prvních tříd děti s rokem narození 2008,“ nastínil.

Jaký byl zájem?

Jak ale ukázaly zápisy v Přerově, jsou mezi jednotlivými školami značné rozdíly. Největší zájem byl již tradičně o ZŠ Trávník, kam se přihlásilo na 120 dětí.

„Otevřeme stejně jako loni čtyři první třídy,“ potvrdila ředitelka školy Marie Mifková. Škola nabízí 44 zájmových kroužků a děti se tu už v první třídě učí angličtinu s rodilým mluvčím.

„Je pravda, že rodiče si v posledních letech pečlivě vybírají a obcházejí jednotlivé školy, aby zjistili, co můžou nabídnout. Pořádáme pro budoucí prvňáčky Pohádkové učení, kde se seznamují s prostředím školy a způsobem výuky. Mezi rodiči je o to velký zájem,“ vysvětluje ředitelka důvod zvýšeného zájmu rodičů.

Poprvé po mnoha letech zvažuje otevření čtyř prvních tříd také ZŠ U Tenisu. „Tak velký zájem, jaký byl letos, nepamatujeme. Čtyři první třídy jsme tu měli naposledy tak možná za komunistů,“ vysvětlil ředitel ZŠ U Tenisu Petr Vojáček. K zápisu letos totiž přišlo 86 dětí.

„O odklad požádalo sedm rodičů a vzápětí se našli další čtyři zájemci. I kdyby nakonec nastoupilo méně než 80 dětí, rozhodně je do tří tříd nedám,“ dodal. Školu prý kromě místních navštěvují i přespolní děti z nedalekých obcí. K dalším oblíbeným školám patří také Velká Dlážka, kam se zapsalo 87 dětí.

Pohyb dětí v Předmostí

Odliv naproti tomu zaznamenala ZŠ a MŠ Pod Skalkou v Předmostí, která je výjimečná integrací zdravotně postižených žáků. K zápisům zde přišlo jen patnáct dětí, zatímco v minulých letech jich bylo kolem tří desítek.

„Na provoz školy to mít vliv nebude, v ostatních ročnících je dětí dostatek. Proč tomu tak je, těžko říci. Jedním z důvodů může být i fakt, že začíná v poslední době zapisovat větší stavy sousední škola v Hranické ulici v Předmostí, která prošla rekonstrukcí,“ uvažuje Per Hrbek z odboru školství magistrátu.