Například Základní škola Trávník v Přerově, o niž byl mezi rodiči největší zájem, chce na podzim rozšířit počet prvních tříd ze tří na čtyři.

Odborníci tvrdí, že je za přílivem prvňáčků populační exploze, která propukla už před šesti sedmi lety. Tehdy se totiž začali usazovat a zakládali rodiny mladí lidé silných ročníků ze sedmdesátých let.

„Je to zatím jen začátek. I v příštích letech se dá očekávat postupný nárůst dětí až k pěti stovkám,“ míní Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.

Podle něj se letos v Přerově zapsalo do prvních tříd celkem 494 dětí, což je o 40 více než loni. Největší zájem měli rodiče tradičně o školy v centru města, které jsou v blízkém dosahu hustě obydlených panelových sídlišť.

„Na ZŠ Trávník přišlo během obou dní zápisu celkem 115 dětí, do školy U Tenisu pak 89, velký zájem byl i o ZŠ Svisle, kam se přihlásilo 60 prvňáků a nebo ZŠ Velká Dlážka,“ upřesnil Hrbek. Na Želatovskou se zapsalo 50 dětí, Za mlýnem 45.

Školu Trávník, již navštěvují převážně děti z okolních ulic Kozlovská, U Tenisu či Budovatelů, chce letos pro velký zájem otevřít čtyři první třídy.

„Přestože se sem zapsalo 115 dětí, dá se předpokládat, že některé budou mít odklad docházky o rok. Nastoupit by jich tedy mělo zhruba devadesát,“ řekl Hrbek. Na škole už podle něj v minulosti čtyři první třídy byly a kapacita zařízení je dostatečná.

Hranice: rekordních 113 dětí u zápisu

Zápisy prvňáků se ve většině měst na Přerovsku uskutečnily od poloviny ledna do počátku února. Někde ale zatím stále nejsou u konce – například v některých obcích, jež spadají pod Přerov, je budou mít až 15. února.

„I v menších městech a na vesnicích je letos dětí více. Zatímco loni se jich zapsalo dohromady 750, tentokrát je to 800. Například na ZŠ na náměstí Míru v Kojetíně přišlo k zápisu 58 dětí, v Radslavicích to bylo 23, v Troubkách nad Bečvou 22, v Brodku u Přerova 20 a o něco méně, tedy 16, v Horní Moštěnici,“ podotkl Hrbek.

Celkem 265 dětí dorazilo v lednu k zápisům do hranických základních škol Struhlovsko, Šromotovo, 1. máje a v místní části Drahotuše. Je to o 23 více než loni.

„V září předpokládáme nástup dvě stě devatenácti z nich. Je to ale jen předpoklad, přesná čísla budou známa až prvního září,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Podle něj by se konečné počty příliš měnit neměly, a pokud ano, tak pouze za předpokladu, že by došlo například k přestěhování dítěte.

Největší zájem měli rodiče o Základní školu 1. máje, kde se na podzim otevřou čtyři první třídy. K zápisu sem totiž přišlo rekordních 113 dětí.

Petra Poláková-Uvírová, Jakub Zeman