„Projekt Bookstart má v dětech rozvíjet zájem o knihy a čtenářskou gramotnost. Naše knihovna pořádá akce pro dvě věkové kategorie. Tou první jsou nejmenší děti do dvou let a zaměřujeme se v nich spíše na přednášky pro rodiče se zajímavými hosty. Například na podzim tu byla beseda s porodní asistentkou o masážích miminek. V únoru zase plánujeme téma reflexní terapie a její každodenní využití v práci s dětmi,“ přiblížila Eva Slezáková, koordinátorka vzdělávacích akcí v Městské knihovně v Přerově.

Stužkovací ples si užili v pátek večer studenti Oktávy A Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.
VIDEO: Maturanti v pláštěnkách. Vyprodaný stužkovací ples v Přerově bavil

Pro děti od dvou do čtyř let zase knihovníci chystají zábavná interaktivní dopoledne.

„Kromě čtení vybrané pohádky jsou součástí i vzdělávací úkoly na stanovištích. Děti tak mohou rozvíjet své motorické dovednost a učí se i v jiných oblastech - poznávají barvy a tvary. Využíváme i různé pomůcky, například psychomotorický padák - mohou tedy rozvíjet i pohybové aktivity,“ doplnila. Účast rodičů je vždy velká a prostory knihovny se rychle zaplní.

Tématem úterního dopoledne byla pohádka O Červené Karkulce.

„Obsahem je interaktivní čtení s vizuálním doprovodem - obrázky a postavičkami z příběhu. Děti si na stanovištích vyzkoušejí různé aktivity - věnují se barvám a všemu, co s nimi souvisí. Mohou si také protáhnout tělo u společné hry a v další části programu se věnují volnému hraní s rodiči v knihovně,“ popsala Eva Slezáková.

Městská knihovna v Přerově prošla úpravou interiéru a přiznala i prvky původní Přikrylovy vily.
Přerovská knihovna se více otevřela, přiznala i prvky Přikrylovy vily

Rodiče, kteří se zábavného dopoledne s knihovníky zúčastnili, byli nadšení.

„Je pěkné, že kromě čtení samotné pohádky následují i další aktivity, navíc v příjemném prostředí. Doma máme spoustu vypůjčených knížek, takže vztah ke čtení rozvíjíme už od nejmenšího věku,“ řekla Darina Šimková, která přišla se svou dvouletou dcerou.

„Doma si čteme každý večer, s oběma dětmi. Buď si knížky jen prohlížíme a vyprávíme pohádky, nebo jim čtu podle jejich přání. Děti si pak vždycky sednou, vykládají si o obrázcích a napodobují maminku,“ dodala s úsměvem jiná z návštěvnic Pavlína Andrýsková. „Do knihovny si chodíme půjčovat knížky hodně často, takže se s četbou děti seznamují už odmala,“ podotkla.