Aktivistům se podařilo získat na pět tisíc podpisů občanů proti stavbě obchodu a realizaci investice se snažili zabránit formou uspořádání místního referenda. Lidem však nakonec zbyly jen oči pro pláč. Zastupitelé totiž nejprve záměr uspořádat plebiscit posvětili, a vzápětí zase zrušili. Případ nevyřešily ani soudní tahanice – aktivisté totiž proti usnesení zastupitelů nevyhlásit referendum podali žalobu. Tu ale krajský soud zamítl.

Důvodem některých tehdejších radních a zastupitelů, proč dali stavbě Penny marketu nakonec zelenou, byla skutečnost, že investor stavby – společnost EK1 – přispěla částkou ve výši zhruba čtyř milionů korun na rekonstrukci stávajícího školního hřiště.

Z odpůrců výstavby prodejny se mezitím stali městští zastupitelé

„Pro mě to nikdy nebyla jen kauza Penny market, ale především kauza školního hřiště. Každé řešení jeho opravy totiž v minulosti bylo buď nedokončené nebo polovičaté,“ vzpomíná na své nelehké rozhodování před několika lety náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS). Podle jejích slov je nyní podstatné, že se základní škola Svisle konečně po letech nového hřiště dočká.

„Nejsem žádným příznivcem supermarketů v centru města a také jsem v té době nebyl vtažen přímo do dění kolem Penny marketu, protože jsem se zabýval oblastí prevence kriminality,“ dodal k tomu také nynější poslanec za ODS Zdeněk Boháč, jenž byl v té době přerovským místostarostou. „Nicméně hřiště bylo v katastrofálním stavu a lokalita v okolí školy zdevastovaná. Bylo nutné tuto část Přerova zkultivovat,“ vysvětluje s odstupem času.

Boháč spolu se svým prostějovským kolegou za ODS Radimem Fialou také výrazně pomohl městu v otázce financování hřiště. „Podařilo se nám získat příspěvek ve výši pěti milionů korun na jeho opravu ze státního rozpočtu,“ upřesnil Boháč.

Kauza Penny market měla pro život obyvatel ve městě ještě jiný, politický dopad. Aktivisté z původního sdružení Občané proti Penny marketu se totiž rozhodli založit vlastní stranu a v roce 2006 úspěšně kandidovali v komunálních volbách.

„Dá se říci, že iniciativa Občané proti Penny marketu byla základem vzniku občanské opozice ve městě,“ míní dnes už zastupitel a někdejší odpůrce Penny marketu Richard Šlechta. Strana Společně pro Přerov, tvořená mimo jiné i zástupci Strany zelených, byla v komunálních volbách čtvrtá, a to za velkými stranami jako jsou ODS, ČSSD a KSČM. „Získání čtyř mandátů v zastupitelstvu považujeme za úspěch,“ uzavřel Šlechta.