„Dohodli jsme se, že budou policisté ve větší míře monitorovat výjezd z D1 a odklánět z města auta nad 12 tun. Jejich řidiče budou sankcionovat a posílat na objízdné trasy, protože mají průjezd Přerovem zakázaný, což mnozí nerespektují,“ řekl radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Podle zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslava Komínka budou strážníci provádět častější kontroly zejména v ulicích Velká Dlážka a Dvořákova, kde bývá tradičně největší kumulace aut. Dalším opatřením je případné vypnutí tří semaforů - u výjezdu z D1, v Předmostí a na křižovatce u prodejny Lidl.

V těchto místech budou policisté v případě nutnosti křižovatky řídit, čímž by se mohla průjezdnost urychlit.

„Uvidíme, jak budou tato opatření, spojená s podrobným monitoringem dopravy v praxi fungovat. V lednu situaci vyhodnotíme a případně přijmeme další postup, abychom Přerovu ulehčili od dopravní zátěže a minimalizovali negativní jevy s tím spojené,“ konstatoval primátor města Petr Měřínský (ANO).

Obyvatelé panelových domů v ulici Na Odpoledni v Přerově museli být evakuováni kvůli podezření, že se v jednom z bytů nachází nebezpečný materiál.
Dům v Přerově evakuovali, zadrželi v něm nebezpečného muže

Ucpaný kotel

Dopravní situace v Přerově je dlouhodobě špatná a dostavba čtrnáctikilometrového dálničního úseku Lipník - Přerov, který byl slavnostně otevřen minulý týden, ji ještě zhoršila.

„Řidiči pocítili důsledky prakticky ihned, protože se město se stalo ucpaným kotlem. Už při slavnostním přestřižení pásky zástupci Přerova jasně řekli, že bez návazného desetikilometrového úseku se Přerov stane dopravní pastí, což se naplňuje,“ poznamenala mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Vítání nového roku v Přerově. Ilustrační foto
Přerovské náměstí na Silvestra ožije, ohňostroj bude patřit Komenskému

Další průtahy

Dálnice ale nebude dostavěna ještě minimálně pět let, což je příliš dlouhá doba na to, aby radnice nečinila potřebné kroky k rozmělnění dopravy. Dobrou zprávou není ani poslední informace z olomouckého magistrátu, týkající se dostavby dálnice D1 v úseku mezi Říkovicemi a Přerovem.

„Na tuto stavbu bylo v uplynulých dnech podáno odvolání tří fyzických osob a dále pak spolku Voda z Tetčic. Děti Země už dříve deklarovaly, že se do pátku 20. prosince rovněž odvolají,“ nastínil radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Znamená to, že změna územního rozhodnutí nenabude právní moci, účastníci řízení dostanou možnost se k záležitosti vyjádřit a věc poputuje k řešení na Krajský úřad Olomouckého kraje. Tento proces může teoreticky dostavbu dálnice D1 z Přerova do Říkovic ještě více posunout.

Kolony v Přerově - 16. prosince 2019
Dálnice se otevřela, doprava v Přerově kolabuje
Jednašedesátiletý Josef Teska strávil na ulici sedmadvacet let. Teď využil možnosti přenocovat v iglú pro bezdomovce.
Venku žiju už 27 let, říká bezdomovec Josef Teska. Teď si ustele v iglú