Modrá stuha pro Hradčany

„K našemu vítězství určitě přispělo i to, že je společenský život v naší obci po celý rok. Jen letos u nás bylo na sedm desítek akcí. Hlavní podíl na tom má aktivita spolků," je přesvědčen starosta Hradčan Ondrej Koliba.

Podle něj by se však bez pomoci a aktivity občanů mezi vítěze nedostali. „Je to náročné, protože jsme malá vesnička, zhruba dvě stě sedmdesát obyvatel. Jeden člověk je třeba ve třech spolcích, takže pořád se to točí kolem těch samých lidí, kteří jsou ochotni pracovat pro vesnici," soudí.

Obyvatelé Hradčan se prý postarali také o prezentaci své vesnice, která jim přinesla modrou stuhu. „Proběhla tak, že to vzali občané do vlastních rukou a udělali takovou parádu, že jsme stuhu získali," zmínil starosta.

Nejen ta je ale darem pro vesnici. Obec získá dotaci šest set tisíc, o jejímž využití má již Ondrej Koliba představu. „Máme v plánu za tyto prostředky postavit dětské hřiště," prozradil.

SOUVISEJÍCÍ: V Radslavicích slavili triumf, obec má zlatou stuhu. PODÍVEJTE SE

Zelená stuha pro Citov

Další úspěšnou vesnicí je Citov, který získal zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. „Z vítězství máme nesmírnou radost. Přihlásili jsme se po pětileté pauze. Protože jsme realizovali náročné projekty, nezbyl nám čas na nějakou prezentaci. Teď nastal čas se pochlubit. S občany to pak doma nějak oslavíme," řekl spokojený starosta Jaromír Otáhal.

Své vítězství si vesnice zasloužila za péči o životní prostředí.

„Myslím, že se nám podařilo zvládnout několik významných projektů v této oblasti. K těm nejdůležitějším bych zařadil první etapu rekonstrukce zámeckého parku. Druhým významným projektem je i obnova zeleně na návsi," doplnil. Vesnice na některých drobnějších projektech, jako je krmení zvěře v zimě či péče o živočichy, spolupracuje s mateřskou školou.

Jak naloží s dotací, už starosta Citova ví. „Chystáme dětské hřiště v areálu zámeckého parku, ale bude to hřiště takové přírodní, kde budou vrbičky, jezírko, bylinkový záhon. Chceme, aby se děti seznamovaly s přírodou už od útlého věku," uzavřel Jaromír Otáhal.

Autor: Denisa Smetanová