„Na bochořské letiště se už v lednu přemístila předsunutá jednotka asi čtyřiceti vojáků, kteří mají za úkol připravovat prostor pro následný přesun celého 533. praporu bezpilotních prostředků z Prostějova. Ten má být dokončen v roce 2028,“ uvedl mluvčí Velitelství pozemních sil Richard Maňásek.

Na čtyři desítky vojáků podle něj připravují logistiku a zázemí pro vojáky, kteří budou využívat areál letiště pro bezpilotní létání. Na letišti mají mít základnu větší bojové drony, které mohou nést například protitankové zbraně. Pro jednotku víceúčelového bezpilotního prostředku z Prostějova jsou na bochořském letišti ideální podmínky k výcviku - zejména betonová přistávací dráha.

„Kromě 533. praporu bezpilotních prostředků by se na letiště mohla v budoucnu přesunout také další jednotka. Armáda tedy uvažuje o jeho větším využití. Areál ale bude nutné zrekonstruovat, protože je téměř dvacet let nevyužitý,“ konstatoval Maňásek.

Na bývalém vojenském letišti v Bochoři působila armáda do roku 2013, kdy se zdejší vrtulníková základna přesunula do Náměště nad Oslavou. O dva roky později přišla tehdejší Sobotkova vláda se záměrem na vybudování strategické průmyslové zóny. Z plánů ale sešlo, protože zahraniční investory odrazovalo chybějící napojení na dálnici D1.

Po zahájení výstavby dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem se privátní subjekty opět probouzejí a vedení státního podniku LOM Praha si všímá zvýšeného zájmu o využití letiště. „V areálu dnes působí asi dvacet civilních subjektů a část plochy bude nyní využívat i armáda, se kterou úzce spolupracujeme,“ nastínil mluvčí LOM Praha Pavel Lang.

Vlastník letiště pozoruje vzrůstající tendenci zhruba od roku 2021. „Zájem civilních subjektů se zvyšuje s tím, jak se přibližuje dálnice. Letiště se tedy opět stává středem zájmu a pozornosti, a to i ze strany armády. Pravidelně se setkáváme se starosty okolních obcí a primátorem Přerova a informujeme je o všech aktivitách,“ řekl Lang.

Starosta Bochoře Tomáš Volek přesun 533. praporu bezpilotních prostředků vítá. „Výcvik dronů nijak nezvýší hlučnost, takže se neobáváme ani stížností obyvatel. Nebudou létat mimo prostor, ale budou se držet letiště. Přítomnost armády poznáme jen tak, že pokud tam bude třeba dvě stě vojáků, tak do Bochoře pojede více aut. V tom množství dopravy, které přes naši obec jezdí, to ale možná nikdo nezaregistruje,“ poznamenal.

Areál letiště je rozlehlý a podle starosty není zdaleka využitý tak, jako v minulosti. „Jako obec přítomnost armády kvitujeme a jsme rádi, že letiště nezpustlo a zůstala zachována unikátní přistávací dráha. Letiště funguje a má svůj potenciál. Přítomnost vojáků by mohla navíc zvýšit kupní sílu,“ soudí Tomáš Volek.

Přečtěte si také: