„Bobři na Svrčově pobývají už delší dobu, ale na podzim loňského roku se jejich aktivita vystupňovala natolik, že poškodili desítky stromů. Některé dřeviny bylo nutné ve spolupráci s lesním hospodářem pokácet - hrozila nejen další škoda na majetku, ale i zranění lidí, kteří se zde pohybují,“ popsal situaci náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal.

Zákonem chráněný bobr evropský, který se zabydlel v blízkosti rybníků u přírodní památky Dolní a Prostřední Svrčov, pustoší ve velkém dřeviny v této vzácné lokalitě. Foto: Se souhlasem Magistrátu města PřerovaZákonem chráněný bobr evropský, který se zabydlel v blízkosti rybníků u přírodní památky Dolní a Prostřední Svrčov, pustoší ve velkém dřeviny v této vzácné lokalitě. Foto: Se souhlasem Magistrátu města PřerovaZdroj: Deník/VLP Externista

Město ve snaze ochránit stávající stromy provedlo nezbytné zásahy. „Dřeviny jsme oplotili a natřeli proti okusu. Škodu v řádu vyšších desítek tisíc korun budeme chtít nahradit od ministerstva financí,“ řekl.

V ohrožení jsou hráze

Podle jeho slov ale hrozí větší nebezpečí - bobr totiž může také poškodit hráze. „Tento zvířecí stavební inženýr je sice zatím používá jako skluzavku do vody, ale je schopen si v hrázi vyhloubit svou noru v řádu několika málo dní. Kdyby došlo k jejímu protržení, byly by škody nedozírné,“ upozornil vedoucí oddělení správy ostatního majetku a komunálních služeb Petr Školoud.

Bobři se činí i v Malé Laguně

Město proto ve spolupráci s lesním hospodářem a rybářským svazem zahájilo legislativní kroky k povolení odlovu bobra. Stejný problém trápí také Malou Lagunu, kde je dlouhodobé úsilí bobrů dobře vidět na pokácených stromech. „Tam ale není činnost bobrů tak mimořádná, jako v případě Svrčova. Malá Laguna je ale lokalita s nejvyšší možnou ochranou, kde je chráněné všechno - s bobrem nezmůžeme nic a jediné, co nám zbývá, je odtáhnout poničené stromy mimo stezky,“ vysvětlil Školoud.