Naplánovaná blokáda úřadu skončila fiaskem, lidé v Přerově ji totiž ignorovali. Na akci dorazila jen hrstka věrných.

„Dobrý den, právě začala blokáda vašeho úřadu. Nikoho, kdo bude chtít projít dovnitř, nevpustíme," oznámil kolem jedenácté dopoledne ochrance úřadu známý aktivista Jiří Bezděk z Brna, zakladatel Exekutorské domobrany. Ta má hájit zájmy dlužníků.

Nutno dodat, že hlavní organizátor blokády nemá zrovna dobrou pověst.

Kromě toho, že je proti němu vedeno několik exekucí, byl odsouzen k podmíněnému trestu na dva roky za vyhrožování exekutorce.

„V Přerově jsme proto, že nejvíce stížností od lidí je právě na tento úřad. Jeho vykonavatelé porušují zcela běžně zákony naší republiky – a to nejen samotnou Ústavu, ale hlavně exekuční řád," vysvětlil s tím, že blokáda potrvá tak dlouho, jak dlouho to bude účastníky bavit.

"Zabavili i tisíce na hadicapovanou dceru"

Před Exekutorským úřadem Tomáše Vrány v Komenského ulici v Přerově, kde se blokáda konala, si ale protestu nikdo moc nevšímal.

Policistů a strážníků bylo téměř více než samotných organizátorů akce.

Svůj názor přijela vyjádřit i žena, která s sebou měla i postiženou dceru na invalidním vozíku.

„Na vlastní kůži jsem zažila to, že mi zabavili 14 tisíc jako sociální příspěvek na handicapovanou dceru. Tady se vůbec nehledí na to, že řada lidí nemá z čeho žít, zejména matky s dětmi a nebo senioři," rozčilovala. se.

Pracovníci exekutorského úřadu, který se stal cílem blokády, na sobě nedávali znát rozladění.

„Protestují proti nám lidé z řad našich dlužníků, takže je jejich jednání pochopitelné. Brání se obecně proti exekutorům, kteří po nich vymáhají dluhy," reagoval na to mluvčí úřadu David Tala.

Exekutoři: Nemají zájem dluhy řešit

Ten uvedl, že se exekutoři snaží vždy s dlužníky domluvit na splátkách.

„Lidé, kteří sem dorazili, ale nemají zájem hradit své závazky. Například na muže z Prostějova, jenž přijel na tuto akci, je vedeno hned několik exekucí," konstatoval.

Činnost exekutorů se podle něj v poslední době stává čím dál více rizikovou a provází ji zvýšená agrese ze strany dlužníků. Výjimkou nejsou ani fyzické útoky.

„Konkrétně naši zaměstnanci čelí v poslední době čím dál větší agresivitě a útokům, které mají v některých případech pro napadené vážné zdravotní následky," uzavřel.