„Blešáky bývaly v Přerově už dříve, v sedmdesátých letech se chodívalo na pivovar, ke Hrochům a nebo do Michalova,“ zabrousil do minulosti Rudolf Hošák z Přerova, který se na výstaviště vypravil s celou rodinou. Jeho dopolední tržba činila 480 korun, ale zklamaně nevypadal.

„Nikdo už dnes pomalu neví, co je podstatou bleších trhů. Nepřicházíte sem vydělávat peníze, je to zábava. Přivezete věci, které doma překážejí, a koupí si je někdo jiný, komu udělají radost. Nám nezabírají místo v domácnosti a jinému jsou k užitku. Proto jdu s cenou klidně dolů,“ shrnul filozofii trhů prodejce.

Spokojený byl i pronájemce haly na výstavišti Milan Chytil. „Přišlo třikrát více prodejců než minule. Návštěvníků jsme spočítali tak na čtyři stovky,“ srovnal s prvním, poněkud rozpačitým „blešákem“. Podle něj se už zpráva o konání akce rozkřikla do okolí, takže přijeli nejen Přerováci, ale i lidé ze Zlína, Olomouce nebo Prostějova.

Na bleším trhu seženete vše, co už ostatní nepotřebují a vám se zrovna hodí. Třeba Milan Kozubský z Prostějova uspořádal přímo na kapotě svého auta výstavku starých obrazů. „Vyklidil jsem kůlnu, sklep i garáž, ale stejně mi doma ještě hodně věcí zbylo,“ popsal.

Kolemjdoucí, kteří jeho stánek navštívili, zaujaly hlavně knížky, gramofonové desky a nebo keramické hrnky. „Nejvíce jdou na odbyt věci za deset až dvacet korun. Těch jsem prodal hodně. Lepší je vždycky srazit cenu, když stojí něco více než padesát korun, kupující už váhá,“ řekl.

Vojtěch Sládeček z Beňova nabízel staré mince pro sběratele, bižuterii, ale i žehličku a další spotřebiče.

„Mixér a šlehač jsme prodali hned. Velký zájem byl ale i o verneovky, staré bible a a nebo pohádky pro děti,“ vyprávěl prodejce, který kvůli blešímu trhu vyklidil nepotřebné věci z domu i garáže.

„Zbývá tam toho ale ještě spousta, a kdybych chtěl vystavit všechno, zabere to tak půl haly,“ podotkl.

Pronájemce haly Milan Chytil doufá, že až se oteplí, bude návštěvníků ještě více. „Řady věcí se lidé zbavují až při jarním úklidu, takže předpokládáme, že by se tu mohli ukázat příště. Těm, kteří nechtějí své věci sami prodávat, nabízíme i hostesky,“ řekl a dodal, že v sobotu už této služby někteří využili.

Své staré oblečení a hračky můžou na bleším trhu prodávat také děti, které mají obchodního ducha. „Naučí se tak smlouvat o ceně a vydělávat si peníze,“ vysvětlil Chytil. Příští bleší trh se na výstavišti uskuteční v sobotu 26. března, a to od 8 do 13 hodin.