Inovační centrum Olomouckého kraje se totiž hodlá rozšířit i do regionů a v Přerově padla při hledání vhodných prostor volba právě na tuto historickou budovu v centru města. Projekt má být hotový do srpna.

„Inovace jsou základem konkurenceschopnosti podnikatelů a my jako kraj chceme takový projekt podpořit. Kromě Přerova je proto v plánu i pobočka v Prostějově. Ambicí je, aby se zde setkávala privátní sféra s akademickou a průmyslovými podniky. Chceme propojit tyto různé světy, aby toho mohly synergicky využít,“ přiblížil náměstek olomouckého hejtmana a přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Blažkův dům zůstane v majetku města, které ji bude inovačnímu centru pronajímat.

„Na rekonstrukci budovy je možné čerpat dotaci a má šanci získat podporu ITI Olomoucké aglomerace. Město Přerov by jinak na opravu této zchátralé nemovitosti nedosáhlo,“ poznamenal.

Záměr má i podporu vedení přerovské radnice.

„Věříme, že inovační centrum pomůže místním podnikatelům. Rekonstrukcí budovy navíc náměstí získá nový a upravenější vzhled. Oprava Blažkova domu má podle předběžných odhadů stát 40 milionů korun,“ upřesnil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Podle něj má být projektová dokumentace hotová do konce srpna tak, aby bylo možné získat dotaci.

Obchody, byty pro důstojníky i pohřební ústav

Blažkův dům je jednou z dominant náměstí T. G. Masaryka a pamatuje celou řadu událostí, spojených s děním v centru města.

„Dům si nechal postavit v roce 1881 perníkář a voskař Josef Blažek. V roce 1900 zde kromě Blažkovy výrobny sídlila prodejna rakví a v prvním patře také písárna továrny na hnojiva a lučebniny. Později tu byl cukrář či obchod s módním zbožím U města Paříže, který patřil rodině Sobolových,“ přiblížil historik Muzea Komenského v Přerově Petr Sehnálek.

Rodina později rohový dům prodala městu, které tam zřídilo byty pro důstojníky přerovské posádky.

Později zde sídlil i Pohřební ústav - a po druhé světové válce se do domu nastěhoval výbor komunistické strany, který později vystřídala vojenská správa.

V posledních letech budovu částečně využívala Městská policie v Přerově.