„Uvnitř máme omítky z velké části hotové a v horním patře budovy se začnou dělat suché podlahy. Ve spodní části už jsou hotové betonové podlahy a brzy začneme obkládat sociálky,“ přiblížil práce na přístavbě objektu Roman Pešek, stavební mistr ze zhotovitelské firmy.

Nový kabát má fasáda historické budovy, která je blíže k náměstí.

„Opravili jsme ji vápennými omítkami, které byly navrženy, a už je finálně natřená barvou. Nejvíce pracné byly historické štuky a prvky, které jsme se snažili pod dohledem památkářů uvést do původní podoby,“ doplnil. Stavební práce by zde měly skončit na přelomu roku.

Otevření části tzv. průpichu v Přerově v areálu bývalé Juty, 1. srpna 2022
VIDEO: Průpich se otevřel autům. Se zmatky, chválou i nadávkami

Ve vnitřních prostorách se podařilo zachovat původní schodiště i se zábradlím, ale dobový ráz mají i štukatérské prvky u vstupu do budovy. Historická část tvoří s přístavbou jeden celek.

„Střechu drží podpěrná ocelová konstrukce, která byla dříve ve dřevě. Je to obaleno v minerální vatě, aby budova v případě požáru odolala vysoké teplotě,“ přiblížil jeden ze stavebníků.

Blažkův dům v centru Přerova prochází rekonstrukcí - přístavba, která je v projektu, ale budí rozpaky. 2. prosince 2021
Blažkův dům prochází rekonstrukcí, přístavba budí rozpaky

Objekt Blažkova domu byl před rekonstrukcí v dezolátním stavu.

„Původně zde byla přistavena garáž, která byla ve špatném technickém stavu. Byla nahrazena stejnou hmotou, která má zachovat užitné vlastnosti celé plochy,“ shrnul památkář z přerovského magistrátu Josef Březina.

Budova podle něj nebyla dlouho využívaná a neprováděla se zde běžná údržba, která by prodloužila její životnost.

Volby. Ilustrační foto
Přerovské kandidátky uzavřeny: známé tváře, nové osobnosti i "odvaha ke změně"

Budoucí kanceláře i dílna

Rekonstrukci provádí Přerovská stavební společnost a kompletně hotová by měla být do června příštího roku.

Objekt má poté sloužit jako inovační hub pro začínající podnikatele - coworkingový prostor počítá s kancelářemi, vybavenými nábytkem a technikou, ale i zasedací místností.

Součástí bude i dílna, kterou mohou využívat začínající podnikatelé za úplatu - bude v ní vrtačka, bruska, řezačka plastů, gravírovací a řezací laser, 3D tiskárny či programovatelný šicí stroj.

Vizualizace proměny historického Blažkova domu na Masarykově náměstí v Přerově
Zchátralý Blažkův dům čeká tato razantní proměna. Ne všichni jsou pro

Náklady na bourací práce, rekonstrukci a vybavení kanceláří činí 72 milionů korun bez DPH.

„Na tuto akci se ale městu podařilo získat dotaci 37 milionů z Ministerstva průmyslu a obchodu. V poslední etapě je v plánu vybavení vnitřních prostor nábytkem,“ upřesnila náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová.

Dům s historií
Takzvaný Blažkův dům nechal postavit na přerovském náměstí v roce 1881 perníkář a voskař Josef Blažek, který měl v budově provozovnu. Objekt měl ale širší využití. Později prostory sloužily jako písárna továrny na hnojiva, cukrářství, ale i jako prodejna módního zboží a nebo pohřební ústav. Po druhé světové válce zde měli výbor komunisté a posledním nájemníkem byla Vojenská správa. Po jejím odchodu se stal z kdysi honosného objektu chátrající brownfield. Opravy budovy začaly v loňském roce.