Proč právě centrum? Důvodů je více. Na křik a hádky problémových nájemníků narážejí takřka denně lidé, kteří procházejí velkou pasáží mezi Palackého a Kratochvílovou ulicí.

A stejnou nálepku už začíná mít i centrální Masarykovo náměstí, kde navíc město v budoucnu zvažuje prodej některých budov.

Bezdoplatková zóna se může stát pojistkou, že se do nich nenastěhují potížisté.

Problémy s nepřizpůsobivými

„Centrum Přerova se v posledních letech potýká s nepřizpůsobivými, kteří žijí v pronajatých bytech. Opatření, jež vzniklo na návrh Rady města, zasáhne Masarykovo náměstí, ale i Kratochvílovu, Wilsonovu ulici a část Palackého,“ upřesnila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

V současné době platí bezdoplatková zóna pouze v některých ulicích v sociálně vyloučených lokalitách. Striktně totiž vymezila čtvrti, v nichž se dařilo provozovatelům ubytoven.

Noví nájemníci, kteří pobírají doplatek na bydlení, se tak už dva roky nemohou nastěhovat do domů v Husově, Škodově, Tovačovské, Kojetínské, Tovární a Dluhonské ulici.

Problémy s nepřizpůsobivými jsou už dnes ale i v samotném centru města.

„Řada lidí, kteří tu bydlí, patří k dlouhodobě nezaměstnaným, jsou závislí na systému sociálních dávek, mají na svědomí kriminální delikty, zneužívají alkohol a drogy. Svým chováním narušují pocit bezpečí lidí, kteří buď bydlí nebo podnikají v blízkém okolí,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

O třetinu méně lidí v ubytovnách

Část rodin, které v centru města žijí, má navíc dluhy vůči Přerovu - a ty jsou prakticky nevymahatelné. Zvyšují se kvůli nim i výdaje na pořádek a čistotu - a lokalita musí být pod větším dohledem policie.

„Naše tolerance nemůže být bezmezná. Chceme chránit slušné lidi před těmi, pro které je porušování pravidel normou, a proto jsme zavedli toto opatření,“ konstatoval primátor Petr Měřínský (ANO).

Opatření obecné povahy se v sociálně vyloučených lokalitách u nádraží osvědčilo a v ubytovnách výrazně ubylo nájemníků.

„Zatímco dříve žilo v šestnácti ubytovnách 497 lidí, koncem roku 2018 se jejich počet snížil na 350 a o rok později už jich bylo 308. Méně je tím pádem i ubytoven,“ shrnula vedoucí odboru sociálních věcí a školství magistrátu Romana Pospíšilová.

Radní pověřili náměstka pro sociální věci Petra Koubu, aby podal přerovskému magistrátu žádost o vydání opatření, které vyčlení ulice, v nichž nebude nově příchozím nájemníkům vyplácen doplatek na bydlení.

Protože se proti návrhu do konce května nikdo neodvolal, může vejít v platnost. Od středy 3. června bude opatření po dobu patnácti dní vyvěšeno na elektronické úřední desce, takže by mělo definitivně platit od 18. června.