Hlídka nejprve zpozorovala bezdomovce, který postával bosý u kontejneru a testoval několik párů bot. Když strážníci zjišťovali, co tam dělá, zaslechli z útrob nádoby na odpad podivné zvuky.

„Jak se ukázalo, bezdomovec měl uvnitř kamaráda, kterého vyslal pro vhodné oblečení. Na výzvy k opuštění kontejneru zpočátku nereagoval s tím, že je nahý a nemůže vylézt. Nakonec se ho ale podařilo dostat bez zranění ven," vylíčil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Ten před podobnými pokusy varuje.

„Lidem při vniknutí do kontejnerů hrozí zranění či zaklesnutí a vše nemusí dopadnout takto úsměvně," doplnil.

Vybírání popelnic? Celkem běžná věc

Prohrabávání se nádobami na odpad se poslední dobou v Přerově rozmáhá. Věci z popelnic přitom nevybírají jen bezdomovci či lidé ze sociálně vyloučených lokalit, ale výjimkou nejsou ani na první pohled „slušné" rodiny. Lidem se hodí vše – od papíru přes oblečení až po zbytky jídla.

Mnozí z nich si přitom neuvědomují, že jim může hrozit postih.

„Veškeré věci, které jsou v odpadových nádobách, jsou totiž majetkem města. Dvojice bezdomovců, kterou jsme přistihli o víkendu, dostala za pokus krádeže a znečišťování veřejného prostranství blokovou pokutu," upřesnil Miroslav Komínek.

Vybírání kontejnerů obtěžuje i mnohé obyvatele Přerova. Samozvaní sběratelé odpadu totiž působí i v lokalitách, které se nacházejí v blízkosti dětských hřišť – běžně jsou třeba k vidění v Jasínkově ulici poblíž Prioru.

„Pokud se najde více osob, kterým to vadí, můžou být viníci potrestáni za to, že budí veřejného pohoršení a za znečištění veřejného prostranství," doplnil zástupce šéfa strážníků. Podle něj je zatím stále nejrozšířenější „disciplínou" vybírání papíru z popelnic za účelem zpeněžení.