„Na ubytovně v současné době bydlí okolo šedesáti klientů, což je kapacita zařízení. Pro akutní případy bychom však jedno či dvě volná místa ještě našli,“ uvedla Alena Stárková, ředitelka Českého červeného kříže (ČČK), jehož ubytovna se nachází u přerovského Výstaviště.

„Převážnou většinu ubytovaných tvoří muži, ale máme zde momentálně i devět žen,“ doplnil správce ubytovny ČČK František Zámečník s tím, že někteří klienti zde žijí i několik let.

Tato ubytovna však není jedinou, kterou přerovští bezdomovci vyhledávají. Přístřeší jim poskytuje také soukromé zařízení, které ve městě provozuje Pavel Mirga. Také tato ubytovna je však v současné době plně obsazená.

„Máme úplně plno. Ubytovna se zaplnila do posledního místa během posledních dvou měsíců, což samozřejmě ovlivnilo chladné počasí,“ informoval provozovatel Mirga.

Narozdíl od přerovských ubytoven hranické zařízení funguje výhradně jako noclehárna. Od toho se ale také odvíjejí poplatky za pobyt.

Zatímco například v přerovské ubytovně červeného kříže přijde měsíc pobytu na dva a půl tisíce korun, nocleh v hranickém zařízení stojí padesátikorunu, což je měsíčně patnáct set korun.

„V ceně je snídaně a večeře,“ upřesnil ředitel nocležny pouze pro muže v Hranicích Bohuslav Rybníček. Kapacita této ubytovny, která funguje od loňského roku, však není příliš velká. Lůžka zde najde jen dvanáct osob, a tato místa jsou také celoročně zaplněná.

„Je to paradox, ale s příchodem zimy poptávka o ubytování mírně klesá. Je to dáno tím, že muži se snaží najít přístřeší na celý den, které neposkytujeme. Proto se během zimy mají zájem dostat do protialkoholní nebo psychiatrické léčebny,“ vysvětlil ředitel Rybníček.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika