VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betonová monstra hyzdí Přerov. Na opravy hned tak nebude

Přerov – Matky objímající betonovými pažemi své děti. Skulptury, vyjadřující pevné sepjetí rodiny, v níž dominuje žena. A nedílná součást tohoto betonového ráje v podobě kašny, ze které kdysi dávno tryskala voda. Většina zákoutí, která v Přerově vznikala za éry socialismu při výstavbě panelových sídlišť s cílem zkrášlit je, dnes vypadá ohyzdně.

11.9.2015 15
SDÍLEJ:

V kašně se sousoším na prostranství mezi ulicemi Pod Valy a Kozlovská není voda.Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Existuje naděje na změnu? Finance na opravy nebyly dříve a nejsou ani dnes.

Zastávka u Přerovanky

Společným jmenovatelem betonového panoptika, kolem něhož denně procházejí davy lidí, je duch doby, ve které tato díla vznikala.

Socialismus budoval světlé zítřky a musel to vyjádřit monumenty na hraně uměleckého vkusu.

Z tohoto období pochází třeba dílo s názvem „Sen" od olomouckého akademického sochaře Bohumila Teplého – sousoší u kašny poblíž Přerovanky.

Dvě choulící se postavy jakoby uhýbaly před tryskající vodou.

Dílo je nadčasové – přesně totiž vystihuje pocity dnešních lidí, kteří uhýbají pohledy před bezdomovci s krabicovým vínem na lavičkách.

„Stejný autor zhotovil také skulpturu s názvem Škola hrou u kašny mezi ulicemi Pod Valy a Kozlovská a je podepsán i pod dílem Děti s míčem, jež je součástí vodního prvku na náměstí Přerovského povstání," upřesnila Miroslava Švástová z přerovského magistrátu, která má ve městě na starosti památky.

Choulící se skulptury dětí u Přerovanky. Dílo s názvem Sen vytvořil olomoucký sochař Bohumil Teplý.

Choulící se skulptury dětí u Přerovanky. Dílo s názvem Sen vytvořil olomoucký sochař Bohumil Teplý. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Kašny bez vody

Dalším společným jmenovatelem podivných sousoší je fakt, že kašny v jejich blízkosti jsou už delší dobu bez vody.

Změní se to někdy? V dohledné době asi ne. Funkčních vodních prvků je přitom v Přerově jako šafránu.

Osvěžující čůrky vody už dávno netryskají například z kašny mezi ulicemi Pod Valy a Kozlovská.

„U této kašny jsou problémy s technickou místností, protože došlo k porušení stěn zásobní nádrže a voda uniká. Je tedy nutná celá rekonstrukce, protože je tento vodní prvek nefunkční," vysvětlila Svatava Doupalová z odboru majetku přerovského magistrátu.

Sochařské dílo s kašnou mezi ulicemi Pod Valy a Kozlovská je poplatné době svého vzniku.

Sochařské dílo s kašnou mezi ulicemi Pod Valy a Kozlovská je poplatné době svého vzniku. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Podobně je na tom i kašna na Žižkově náměstí, již pro změnu zdobí betonové sochy dvou chlapců, z nichž jeden lije na záda tomu druhému vodu.

„Momentálně tato kašna není v provozu, protože jsme zjistili, že propouští horní bazén a bude nutná její rekonstrukce. Zatím ale nebyla zpracována projektová dokumentace, která by tento problém řešila. Kašna je tedy také bez vody," doplnila.

Podle ní na opravy nejsou peníze.

„Všechno je otázka financí na údržbu a pracujeme s nízkým rozpočtem. I v minulosti byl ale rozpočet na tyto akce velmi omezený a dělaly se jen nejnutnější zásahy při údržbě," řekla. Podle lidí je ale vodní prvek v centru města vždy oživením a láká k posezení a relaxaci.

Hasičská nádrž se sochou svatého

Ne betonové sochy s nefunkčními kašnami už si lidé jaksi v Přerově zvykli.

Absurdní dílo, na něž ale narazíte při procházce ulicí Šířava, zaskočí lehkostí provedení.

Je jím bývalá hasičská nádrž, z níž vzniklo po osazení laviček něco jako odpočinková zóna.

Těsně vedle nádrže je umístěna socha svatého Františka Xaverského, která byla podle historiků pořízena „nákladem vdovy Františky Molčíkové Léta Páně 1887".

Bývalá hasičská nádrž v těsném sousedství sochy svatého Františka Xaverského.

Bývalá hasičská nádrž v těsném sousedství sochy svatého Františka Xaverského. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Ani toto prostranství poblíž restaurace U Medvídka ale paradoxně nikoho nedráždí svým nevkusem.

„Původně byly na Šířavě statky a toto byla hasičská nádrž, která měla sloužit v případě požáru budov. Později ale byla zrušena," vysvětlila Svatava Doupalová.

Město nechalo zpracovat projektovou dokumentaci na odstranění původní stavby a úpravu místa tak, aby zde vznikla odpočinková zóna.

Jsou zde tedy terasy s nájezdy pro imobilní občany a zeleň. Jak se výsledek podařil, posuďte sami při návštěvě této lokality.

Šikovný architekt by ale určitě vytvořil něco více, což by ale zase možná nedocenili štamgasti od Medvídka.

Velkým plus je, že je v bývalé nádrži čisto a nepovalují se tu prázdné láhve od alkoholu.

Vodní prvek U Hané plný odpadků

Kdybyste chtěli ukázat zahraničním turistům v Přerově místo, kde mohou spatřit sochu světoznámého autora, určitě by se divili tomu, že je vedete k restauraci Haná poblíž frekventované komunikace.

Přesto se zde nachází prvotina Ivana Theimera – autora obelisků pro Elysejský palác v Paříži.

Plastika s rostlinnými motivy makovice, bukvice a malvice, kterou vytvořil ještě před svou emigrací v roce 1968, se přesune na prostranství u městských hradeb.

Prvotina slavného sochaře Ivana Theimera, znázorňující rostlinné motivy, v zákoutí u Hané zaniká

Prvotina slavného sochaře Ivana Theimera, znázorňující rostlinné motivy, v zákoutí u Hané zaniká. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Padesát let stará kašna už se ale rekonstrukce nedočká – radní ji chtějí zasypat, protože se v jejích útrobách povalují láhve a odpadky.

„Dohodli jsme se s autorem, že pro jeho dílo najdeme vhodné a reprezentativní místo. Sám Ivan Theimer navrhl, aby bylo umístěno pod hradbami. Počítáme s tím, že bude plastika umístěna v blízkosti sochy Neptuna," řekl už dříve přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

A co na to říkají lidé, kteří v této části města žijí?

„Kdysi to tu vypadalo pěkně, nějaký architekt by přece mohl vymyslet, jak to tady spravit," myslí si třeba Rostislav Kuča, který v této části Přerova žije.

„Když to tady zasypou, tak mi to vadit nebude, ale mohli by sem dát aspoň pár laviček, aby prostranství vypadalo hezky. Třeba by mohlo sloužit jako odpočívadlo pro cyklisty nebo něco podobného," soudí zase mladá žena.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

11.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 24 000 Kč

Účetní všeobecní Všeobecná účetní - daňový poradce junior. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný DOHODOU. Je možno sjednat i pracovní poměr na kratší úvazek., , Požadavek na vzdělání je uveden jako minimální. Nutná výborná znalost účetnictví a daňových zákonů, praxe v oboru výhodou. Požadujeme svědomitost, pečlivost. , , Nabízíme:, Možnost profesního a mzdového růstu, stravenky., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: vanda.milosova@milosova.cz;, - telefonicky (pracovní dny od 8,00 do 16,00 hod.) na čísle 606 760 136 - Vanda Milošová. Pracoviště: Ing. vanda milošová-pracoviště, Jiřího z Poděbrad, č.p. 1009, 753 01 Hranice 1. Informace: Vanda Milošová, +420 606 760 136.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Pomocník olepování. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Náplň práce:, práce v nábytkářské dílně jako obsluha olepovacího stroje, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně na adrese kanceláře SKS Business unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice - pan Tomáš Hampl, , Místo výkonu práce: MB DOMUS SE, Milenov č.p. 57, 753 61 Hranice 4. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště milenov, 753 61 Hranice 4. Informace: Tomáš Hampl, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 17 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní/administrativní pracovník(ce). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Lipová č.p. 25, Majetín., Požadujeme:, - minimálně SŠ vzdělání ekonomického směru, - orientaci v oblasti pracovně-právních vztahů, orientaci v účetních agendách, - počítačovou gramotnost, znalost MS Word, MS Excel, další aplikace výhodou, - ochotu učit se nové věci, - časovou flexibilitu, samostatnost a zodpovědnost, loajalitu, diskrétnost, organizační schopnosti, - praxe v oboru nebo oborech příbuzných vítána, - řidičský průkaz sk. B výhodou, - jazyková gramotnost AJ, NJ výhodou, Náplň práce:, - účetnictví, rozpočet a administrativní agenda obce, personalistika, mzdová agenda, pokladna, Czech Point, evidence majetku, Nabízíme:, - pracovní smlouvu na plný úvazek, - platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., Platové podmínky: 17.000 - 24.000 Kč, dle vzdělání a praxe., Svůj životopis spolu s motivačním dopisem a kopií dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání pošlete nebo doručte POUZE do 20. července 2018 na adresu: Obec Majetín, Lipová 25, 751 03 Majetín. Před uzavřením pracovního vztahu bude vyžadován výpis z evidence Rejstříku trestů., Pro další informace můžete kontaktovat starostku obce na adrese starosta@majetín.cz, tel. 606 853 435.. Pracoviště: Obec majetín, Lipová, č.p. 25, 751 03 Brodek u Přerova. Informace: Miroslava Zavadilová, +420 606 853 435.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Operátor výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16400 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně v kanceláři SKS Business Unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice 1, , Místo výkonu práce: Shin Heung CZ s.r.o., Olomoucká 306, 753 01 Hranice. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště hranice, olomoucká, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: Tomáš Hampl, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Přerova. Ilustrační foto

Krutý výprask na úvod přípravy. Viktorka dostala od Hulína šestku

Vladimír Kočara, trenér HC ZUBR Přerov

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Je libo prohlídka nablýskaných veteránů? Můžete je vidět na zámku v Tovačově

Tovačovský zámek se stane jednou ze zastávek XX. Hanáckého okruhu, který startuje v sobotu 21. července dopoledne ze Smetanových sadů v Olomouci. Na sto patnáct automobilových a motocyklových veteránů do roku výroby 1939 budou moci obdivovat návštěvníci v době od 12 do 15.30 hodin v zámeckém parku.

První český Samuraj je z Přerova! Hodně si toho vážím, říká René Garcia

ROZHOVOR/ O netradiční a velice zajímavé prvenství se v rámci České republiky postaral zakladatel přerovské školy bojového umění Agatsu Ryu René Garcia.

Hradby roztančila Vanesa Harbek. Podívejte se

Lidé v pláštěnkách nebo s deštníkem nad hlavou. Tak to vypadalo v úterý večer na prostranství v ulici Pod Valy, kde se konal další z koncertů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách. Tentokrát pódium rozehřála skvělá argentinská zpěvačka a kytaristka Vanesa Harbek v doprovodu špičkových polských hudebníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT