Betlém s figurkami z lipového dřeva pro přerovské Muzeum Komenského vyřezává už od roku 1997 Bedřich Zbořil ze Sázavy.

Z kolika a jakých figurek se betlém skládá? Jde o jediný betlém, který přerovské muzeum vlastní? A na jaké další akce se v době adventu mohou návštěvníci zámku těšit?

Na to jsme se zeptali kurátora výstavy betlému a zároveň pracovníka přerovského muzea Milana Chumchala.

ROZHOVOR

Kdy vznikla spolupráce mezi sázavským řezbářem Bedřichem Zbořilem a přerovským Muzeem Komenského?

Spolupráci s řezbářem navázal ředitel muzea František Hýbl v roce 1997. První výstava betlému se však na přerovském zámku uskutečnila až v roce 2000. Betlém se tehdy skládal ze svaté rodiny a několika málo dalších figurek.

Na kolik figurek se rozšířil v letošním roce?

Letos se autorovi podařilo betlém rozšířit o dalších osm nových figurek. Za více než deset let, co se autor betlému věnuje, dosáhl počet jeho figurek celkem 115. Ty jsou vyrobeny z lipového dřeva a jejich výška dosahuje zhruba třiceti centimetrů. Jsou uchovány v přírodním stavu.

Autor je pouze natírá včelím voskem. V betlému nejsou jen jednotlivé lidové postavy, ale i celé skupinky, a nechybí ani spousta zvířat.Knejvětším exponátům patří dva vinaři s hroznem vína, a také vozka na saních se dvěma koňmi.

Co se sázavský autor snaží ve svém betlému ztvárnit?

Autor se zaměřuje na ztvárnění všedního života, ale i lidových řemesel. Betlém tak slouží nejen jako tradiční vánoční dekorace, ale zároveň jako dokumentace těchto starých, mnohdy už zapomenutých řemesel.

Mezi figurkami můžeme spatřit například kováře, ševce, výrobce šindelů, bednáře či skláře. Sámautor je totiž vyučeným sklářem a dodnes se tímto řemeslem živí. Jeho rukopis je osobitý, libuje si v detailech.

Je betlém Bedřicha Zbořila jediným, které má přerovské muzeum ve svých sbírkách?

Není,muzeum vlastní ještě jeden betlém, který je ale svým rozsahem podstatně menší. Má barvené figurky a pochází někdy z poloviny 19. století. Jeho autor však není znám.Vminulosti už ho veřejnost mohla několikrát spatřit v rámci vánoční výstavy, ale z kapacitních důvodů jej nevystavujeme každoročně.

Letos jsme jej zapůjčili některému z měst na severní Moravě. Kdy si mohou výstavu zájemci prohlédnout? Výstava je přístupná od 5. prosince do 19. ledna. Uzavřena však bude v době od 24. prosince do 1. ledna.

Na jaké další akce se může veřejnost těšit v předvánočním čase na zámku?

Návštěvníci mohou navštívit vánoční koncert v podání olomoucké Základní umělecké školy Žerotín, který se koná v Mervartově síni v úterý 9. prosince.

Potom tu bude k vidění v úterý 16. října Ježíškova dílna. Návštěvníci se v tento den mohou těšit na pestrý program složený z ukázky tvorby lidových řemeslníků, divadelního vystoupení Kroužku mladých muzejníků s názvem Pekelný Mikuláš aneb Jak se čerti chytali a také z vystoupení skupiny Codex.