Kdybyste chtěl jako první muž radnice do Beňova přilákat návštěvníky ze vzdálenějšího okolí, co byste jim v obci ukázal?
Největším lákadlem pro poutníky a věřící je samozřejmě osobnost arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, která do Beňova stále přitahuje spoustu lidí z různých koutů naší republiky, ale i ze zahraničí. Protože se jeho rodný dům v obci bohužel nedochoval, nachází se dnes v místech, kde kdysi stával, alespoň památník. Významného beňovského rodáka připomíná i malé muzeum, které je hojně navštěvované věřícími. Bylo otevřeno na místní faře v roce 1993, v roce 2007 zrekonstruováno a obnoven jeho depozit, který instalovala historička Zdeňka Mollinová. V první místnosti se nacházejí věci národopisného významu a vztahující se k historii obce. V dalších dvou je pak depozit, který dokumentuje život slavného rodáka. Jsou zde uloženy třeba kopie vysvědčení arcibiskupa A. C. Stojana, kancionály, předměty z jeho pozůstalosti, modely jeho bust a také jeho pomníku, dále obrazy, liturgické předměty, knihy, ornáty a dary, které mají přímý vztah k jeho osobě. Kromě muzea bych vyzdvihl také památnou Stojanovu lípu vedle kostela, která v roce 2007 zvítězila v anketě Strom roku. Letos bychom ji chtěli trochu přistřihnout a provést pod dohledem památkářů její ořez, protože větve už zasahují do věže kostela a na faru. Plánujeme také projekt na renovaci památníku arcibiskupa Stojana.

Zajímavou historii má i kostel sv. Františka z Assisi v Beňově, který se stal místem významných církevních událostí…
Po velkém požáru v roce 1741, kdy za válek o dědictví rakouské Prusové vypálili celý Beňov i Horní Moštěnici, chtěli usedlíci postavit kostel. Směli ale zbudovat jen kapličku, zasvěcenou sv. Floriánovi. Do Horní Moštěnice, kam byli přifařeni, měli podle tehdejšího měření jen půlhodinu cesty, takže odpovědi vrchnosti na opakované žádosti o kostel byly zamítavé. Znovu se pokusili získat povolení po vyvázání z poddanství roku 1850 a v roce 1853 se snažili dosáhnout svolení ke stavbě velké obecní kaple místo dřevěné obecní zvoničky. Pomohla jim náhoda - když došlo 18. února 1853 k nezdařenému atentátu na mladého císaře Františka Josefa I., „děkovali jsme Bohu, že zachránil tak drahý život Císaře Pána.“ Díky tomu bylo možné v obci vystavět na věčnou památku jeho zachráněného života chrám uprostřed obce. Kostel byl vybudován do zimy roku 1855, ale benedikce se konala až roku 1857, a to na slavnost sv. Františka Assiského, křestního patrona císaře Františka Josefa I. Beňovský kostel se dodnes moc nezměnil, v průběhu let ale prošel opravami a rozšířením.

Slavnostní bohoslužba k 100. výročí vysvědčení Antonína Cyrila Stojana olomouckým arcibiskupem, 14. března 2021 v Běnově. (vpravo) Arcibiskup Jan Graubner.
Beňov slavil velkého rodáka. Arcibiskup Graubner se tam modlil za uzdravení

Jakými projekty obec aktuálně žije?
Největší investice by měly putovat v příštích letech do školy - máme zde bytovou jednotku, kterou jsme opustili, a rádi bychom v ní vybudovali zázemí pro učitelský sbor, kde by byla jazyková učebna a gastroučebna. Do mateřské školy jsme v minulých letech investovali každý rok částku kolem 1 milionu korun a plánujeme zbudovat také environmentální hřiště na zahradě školky za zhruba 700 tisíc korun. Od zahrádkářů, kteří v obci působí a každoročně pořádali i vyhlášený Beňovský slivkošt, jsme převzali jejich budovu. Chtěli bychom, aby zde po rekonstrukci vzniklo komunitní centrum se dvěma sály - jeden pro dvacet a druhý pro čtyřicet lidí. Nahoře bychom vybudovali pět obecních bytů, abychom sem přitáhli mladé rodiče s dětmi. Jedná se o investici za zhruba 24 milionů korun - požádáme ale na tento záměr o dotace. Objekt je napojený na veřejnou kanalizaci a rádi bychom spodní část odkanalizovali.

Před lety se obcí Beňov prohnaly povodně. Podařilo se vám už odstranit následky?
Poničenou silnici u sokolovny jsme v minulých letech opravili, podepřeli jsme také svah na fotbalovém hřišti a opravili několik mostků. Práce se tedy v tomto ohledu udělalo hodně. Do obnovy po povodních jsme investovali celkem 13 milionů korun.

Beňov byl vždy vyhlášený bohatým spolkovým životem a řadou společenských akcí, které bohužel koronavirová pandemie zastavila. Plánujete něco na letošní rok?
V roce 2008 se nám podařilo získat modrou stuhu v krajské soutěži Vesnice roku za bohatý společenský život, předtím jsme dostali i zelenou za péči o zeleň. Loni jsme vysadili přes tři sta stromů a chceme nechat provést také odborné ošetření Stojanovy lípy. Dopady pandemie obec bohužel pocítila, věříme ale, že se podaří situaci zvrátit očkováním našich dříve narozených spoluobčanů. Pokud by v létě došlo k rozvolnění, rádi bychom oslavili významné výročí Sboru dobrovolných hasičů, kteří si letos připomenou 130. výročí své existence.