Nejprve však budou muset experti jednoznačně potvrdit jejich identitu. Souhlasí s tím i ruská ambasáda.

Na letce, kteří přišli mezi Bělotínem a Lučicemi o život dva dny před koncem druhé světové války, natrefili v sobotu 24. října pracovníci muzea ze Suchdolu nad Odrou. Úlomky jejich kostí našli při terénním průzkumu na poli, kde podle historických záznamů i očitého svědka spadl 5. května roku 1945 sovětský bitevník IL-2 Šturmovik.

Motor letadla, který se v podzemí ukrýval více než šedesát let, už je v současné době v rukou pracovníků suchdolského muzea, kteří jej čistí a konzervují, aby jej mohli ukázat veřejnosti. Kosterní ostatky zkoumají v těchto dnech experti, kteří by měli s určitostí potvrdit, že skutečně patří dvěma sestřeleným letcům – sedmatřicetiletému V. A. Gukosjanovi a třiadvacetiletému N. J. Motorinovi.

„Pokud se jejich identitu podaří prokázat, nebudou pohřbeni na centrálním hřbitově v Brně, jak bylo původně v plánu, ale u nás v obci,“ řekl starosta Bělotína Eduard Kavala. U cesty kolem pole, kde k tragédii došlo, bude umístěn pamětní kámen, na němž budou jména obou hrdinů vyryta rovněž.

„Na místě výkopu se také našel řád rudé hvězdy a osobní číslo jednoho z těch dvou pilotů. I podle toho by se dalo dohledat, zda jde skutečně o tu ztracenou posádku,“ dodal Kavala a poukázal na to, že oba diskutovaní piloti byli podle historických záznamů po své smrti vyznamenáni řádem Hrdina sovětského svazu. „Takovéto vyznamenání nedostával tehdy každý chlap v zákopu. Museli za války prokazovat mimořádné výsledky.“

Nálezu ostatků letadla i jeho posádky si bělotínský starosta velmi cenní. „Ten hrob bychom u nás rádi zřídili už proto, že historie by rozhodně neměla být zapomenuta. Bez ohledu na to, jaký právě vládne v zemi režim,“ uzavřel Kavala.