„Stávající průtok nepředstavuje riziko a v profilu v Dluhonicích v pondělí ráno protékalo Bečvou 81,4 metrů krychlových za sekundu. Řeka je v tuto chvíli v kulminaci a dá se předpokládat, že začne v nadcházejících hodinách hladina klesat,“ popsal situaci mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jen pro srovnání - aby průtok v tomto místě dosáhl nejnižšího, tedy prvního stupně povodňové aktivity, který ale znamená pouze bdělost a nedochází při něm k vylití řeky z koryta, musel by překročit hodnotu 190 metrů krychlových za sekundu.

Sněhová nadílka v Hranicích - 4. 2. 2019
Hranicko zasypal sníh. Silničáři se nezastavili, řidiči bourali

Kry zatím putují v klidu

Také průchody ledových ker se na řece Bečvě obešly bez zásahu těžké techniky.

„Naši pracovníci ale nadále sledují místa, kde by se mohly ledy zaseknout a způsobit komplikace. Máme v pohotovosti techniku, s jejíž pomocí bariéry uvolňujeme,“ řekl.

Hladina řeky Bečvy v pondělí kolem šesté hodiny ráno v Dluhonicích vyšplhala na 230 centimetrů, v jednu hodinu odpoledne už ale klesla na 224 centimetrů.

Podobná byla situace i v Teplicích nad Bečvou, kde došlo ke snížení hladiny ze 183 na 167 centimetrů.

Povodí Moravy s ohledem na oteplení a obavy ze zvýšených průtoků o víkendu uvolňovalo prostory ve vodních nádržích tak, aby byly připraveny zachytit vodu z tajícího sněhu.

„V žádném případě nedoporučujeme vstupovat na zamrzlé hladiny toků. Riziko prolomení ledu hrozí i při nízkém zatížení,“ upozornil Petr Chmelař. 

Sněhová nadílka v Přerově - 4. 2. 2019
Řidiči bojují se sněhem, kamion ve Výklekách zablokoval silnici
Hanácké bál v Tovačově 2019
Hanáci v krojích se rojili na Hanáckém bále