Hladina řeky Bečvy se odpoledne a večer nebezpečně zvedala hlavně na Hranicku.

V Teplicích nad Bečvou byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity v 18 hodin, kdy Bečva dosáhla výšky 331 centimetrů s průtokem 250 metrů krychlových za sekundu.

Po půl desáté večer stoupla Bečva už na 360 centimetrů s průtokem 289 metrů krychlových za sekundu. Do vyhlášení třetího stupně zbývá jen 40 centimetrů.

S obavami sledovali ve středu večer předpověď počasí a také situaci na Valašsku především obyvatelé Ústí. Voda totiž už poněkolikáté zaplavila místní fotbalové hřiště.

„Už o půl druhé jsme začali vyklízet kiosek u hřiště a povodňová komise zasedla už v 16.45 hodin, to už bylo zaplaveno tři čtvrtiny areálu,“ informoval Přerovský a hranický deník starosta Ústí Libor Vykopal.

Podle jeho slov budou i nadále sledovat, jak se situace bude vyvíjet.

„Máme zprávy z Povodí, že už by to nemělo strmě stoupat, ale ta informace, že má přijít druhá vlna asi ve čtyři hodiny ráno, je pro nás hodně špatná. Věřím, ale že domy zaplavené nebudou, možná cesta. Doufáme, že to ale bude vše v pořádku,“ informoval Přerovský a hranický deník starosta Ústí Libor Vykopal.

V Hranicích je uzavřená cyklostezka ve směru na Přerov. Podle Českého hydrometeorologického ústavu platí v Hranicích výstraha před vydatným deštěm do čtvrtečního poledne.

Preventivní upouštění

„Od úterý přechází přes naše území fronta s vydatným deštěm. Za posledních čtyřiadvacet hodin napršelo nejvíce v oblasti Beskyd, Jeseníků a Vysočiny. Na Horní Bečvě spadlo 54 milimetrů, na Dolní Moravě 44 milimetrů srážek. V současnosti jsou největší srážky za jednu hodinu ve Vsetíně, Karolince nebo ve Valašském Meziříčí,“ konstatoval odpolene mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vodohospodáři už začali kvůli vytrvalému dešti preventivně upouštět prostor vodní nádrže Karolinka v Povodí Bečvy.

„Naše nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky, retenční prostory jsou na všech nádržích volné a hladinu zásobních prostor upravujeme podle aktuální situace a předpovědi. Dispečeři vývoj pečlivě monitorují a situaci sledují i zaměstnanci v terénu,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. V případě nutnosti budou v dotčených obcích svolány povodňové komise.

V Přerově zatím klid

Na Přerovsku zatím není situace nijak dramatická. V Teplicích nad Bečvou začal platit kolem půl páté odpoledne první povodňový stupeň a výška hladiny se přehoupla přes 270 centimetrů, v Dluhonicích přesáhla 140 centimetrů. První povodňový stupeň se přitom v Přerově vyhlašuje až tehdy, kdy je hladina o dva metry vyšší a dosáhne 370 centimetrů.

„Zatím jen bdíme, protože podle prognóz by měla Bečva vystoupat maximálně na stupeň bdělosti,“ shrnul Pavel Juliš, šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu.

Dlouhodobé sucho způsobilo, že vodohospodáři na některých tocích vzestup hladiny téměř nezaznamenali - většinu srážkových úhrnů totiž absorbovala půda.

„Například na Jižní Moravě máme řadu profilů, kde je stále sucho. Aby se dohnal deficit v podzemních vodách, muselo by po dobu následujících pěti let spadnout až dvojnásobně více běžných srážek. Povodně a sucho jsou dvě stránky klimatických změn, jsou to hydrologické extrémy, které spolu souvisejí,“ vysvětlil Petr Chmelař z Povodí Moravy.

Přerov chrání zídky

Přerov v současné době chrání před padesátiletou vodou dvě zídky - jedna u firmy Kazeto, druhá na nábřeží Edvarda Beneše. Na nábřežní zídce se ale před časem objevily praskliny.

„Jsme domluveni s Povodí Moravy na opravě. Podstatné je, že by praskliny neměly mít na funkci zídky vliv, voda by jimi neměla prosakovat,“ ujistil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Například v Troubkách, které byly postiženy v roce 1997 katastrofálními záplavami a v roce 2010 padesátiletou vodou, ale na protipovodňová opatření stále čekají. „Jsme chráněni pouze historickým selským valem v lokalitě Závalí,“ přiznal starosta obce Radek Brázda.

Historický selský val obnovili lidé z Troubek „svépomocí“ hned po povodních v roce 2010, ale podle přerovského magistrátu byla stavba vybudována bez povolení a nachází se na pozemcích, jež jsou v majetku města.

„Po vzájemné shodě došlo k prodloužení termínu až do roku 2020, takže by selský val pomohl v případě dvacetileté vody. Na realizaci velkých protipovodňových opatření v Troubkách zatím čekáme,“ uzavřel starosta.