„Sice je teplo, ale nejsou větší srážky. Toky byly tento týden rozkolísané a vlivem dotoků mohou být na některých řekách hladiny vyšší. Pokud je přes den nad nulou a v noci se ochladí, tání se zbrzdí, což je ideální druh odtávání. Vyšší průtoky se týkají pouze toků, které odvodňují horské oblasti - Jeseníky či Beskydy,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Tání by se mělo zpomalit

Podle předpovědí se má navíc koncem týdne ochladit, což může tání opět zpomalit. Barometrem toho, jak rychle probíhá obleva, bývá zpravidla situace v Ústí na Hranicku, kde bývá vždy jako první pod vodou zdejší hřiště. Ani tam se ale zatím žádné lokální rozlivy nekonají.

Řeka Bečva v Přerově kolem poledne 14. května 2021
Bečva je i po deštích v poklidu, průtoky jsou nízké

Důvodem je nové protipovodňové opatření v podobě odtokového koryta, které je zaplavováno v době zvýšených průtoků. Povodí Moravy investovalo v první fázi do revitalizace řeky Bečvy v úseku Černotín - Skalička částku 320 milionů korun. V délce 3,5 kilometru toku bylo koryto řeky rozšířeno ze 30 na 50 až 80 metrů.

Rozlitá řeka Bečva nad Teplicemi nad Bečvou 22.5.2019 večer. V obci Ústí zaplavila hřiště.
Bečva stoupá, u Hranic se vylila z břehů

Revitalizace má výrazný protipovodňový efekt - při stoleté vodě dochází ke snížení kulminačního průtoku o téměř půl metru. Navazující etapa u Ústí spočívala v napojení odstaveného ramene řeky Bečvy. Vzniklo zde odtokové koryto, které je zaplavováno v době zvýšených průtoků.

Zahájení další etapy revitalizace řeky Bečvy u Ústí na Hranicku, 20. května 2022
Revitalizace Bečvy u Ústí začala. Co přinese?

„Od podzimu jsme v naší obci vodu neměli, i když jsme už dvakrát zaznamenali zvýšení hladiny Bečvy. Poprvé na Štědrý den, kdy byla Bečva tak vysoko, že začal tento kanál fungovat. Ani teď jsme neměli zatopenou cyklostezku a opět pomohlo odtokové koryto. Voda se nevzdouvá a odchází pryč. Kumulace vody v rozšířeném korytu je větší, než byla - to znamená, že protipovodňová opatření pomáhají,“ pochvaluje si starosta Ústí Libor Vykopal.