„Návštěvnost bazénu je ve srovnání se standardním provozem, na který jsme byli zvyklí, minimální. Je to díky opatřením, které vláda vyhlásila a my je musíme dodržovat, i když s nimi vnitřně nesouhlasíme. Snad se to teď, když bude nutné předložit jen potvrzení o testování v práci nebo ve škole, trochu zlepší,“ doufá Jaroslav Hýzl ze Sportoviště Přerov, které je provozovatelem plaveckého areálu.

Zájem lidí je podle něj mizivý. Za celý minulý týden - tedy od pondělí do neděle - si přišlo na bazén zaplavat jen 511 lidí.

„Jindy přitom máme takové číslo za jediný den. Protože je venku hezky, lidé se od bazénu odklonili a jdou si zaplavat tam, kde neplatí žádné restrikce a nemusejí nic dodržovat - na venkovní plochy. Je to celkem pochopitelné, ale pro nás ekonomicky špatné. Napustili jsme všechny bazény s tím, že hlavní provozovna je uvnitř. O víkendu jsme měli otevřený i venkovní bazén,“ zmínil Hýzl.

Venkovní bazén Plaveckého areálu v Přerově se v pondělí 31. května otevřel veřejnosti. Možnosti zaplavat si ale využilo jen málo lidí.
Bazén v Přerově otevřel, lidi ale odrazují nařízení

Výkleky: parkoviště plné

Milovníci vodních radovánek se v teplých dnech logicky přesunuli na přírodní koupaliště, kde od nich nikdo žádné potvrzení nevyžaduje.

Nápor zájemců potvrzuje starostka Kateřina Jandová z Výklek, kde se lidé rádi koupou v místním zatopeném lomu.

„Protože byl první teplý víkend, parkoviště se zcela zaplnilo, a někteří už rozdělali u vodní plochy i stany. Na lavičkách posedávalo asi osm malých chlapečků, zřejmě z Přerova, kteří měli nohy na sedací ploše, a tak jsem je napomenula,“ popsala starostka.

Obec Výkleky není vlastníkem lomu - ten je v majetku asi tří desítek singulárních podílníků.

Parkoviště poblíž vodní plochy si pak od spolumajitelů pronajal nájemce z Přerova.

„Pokud se podmínky pro provozovatele plaveckých areálů nezmění, tak budou lidé koupání v přírodě dál vyhledávat. Jen loni se k nám jezdila vykoupat pomalu půlka Ostravy, protože je lom dobře dopravně dostupný. Cena za parkování 30 korun je navíc pro mnohé výhodná, jak sami přiznali,“ řekla.

Termální park ve Velkých Losinách, 4. června 2021.
Slunce, hory a teplá voda. Takto teď vypadají termály v Losinách. Čeká se plno

Nuda pláž? Nejsou místní

Přitažlivý je pro milovníky koupání také osecký Jadran, kde je navíc pláž pro nudisty. Tu už obsadili první nedočkavci. Obecně závazná vyhláška ale zakazuje u přírodního koupaliště kempovat.

„Nuda pláž je neoficiální a jako obec se od toho distancujeme. Zadní břeh zpravidla obsadí asi čtyři desítky spíše starších návštěvníků, kteří nejsou místní. Už jsme museli na zastupitelstvu řešit dokonce jeden podnět. Na místního občana se totiž uživatelé nudistické pláže obořili, že je šmíruje. Přitom šel jen náhodou kolem, když venčil psa,“ vylíčil starosta Oseku nad Bečvou Martin Engl.

Podle provozovatele zdejšího občerstvení ještě na Jadranu není tak plno, jako během letní sezony.

„Zatím to není tak hrozné, některé stoly jsme měli o víkendu dokonce prázdné,“ potvrdil.

Osecký Jadran na začátku dubna 2021
Pláž i cyklokemp. Chtěli bychom zvelebit okolí Jadranu, říká starosta