Vodní nádrži, která je nedaleko přírodního koupaliště Jadran, neřeknou místní jinak než Balaton. K původu názvů obou míst se váže i historka.

„Za komunistů se tam těžil štěrk. Lidé se dostali jenom

do Maďarska k Balatonu, od toho je odvozen název. Po revoluci se těžilo u splavu a to už lidé jezdili do Chorvatska, proto Jadran," přibližuje s úsměvem místní obyvatel.

Povodeň Balaton zalila

Zanedbaný prostor se rozhodli v Oseku vyřešit. „V osmdesátých letech jsme se tam jako malí koupali. Při povodních v roce 1997 byl celý prostor zalitý a vyvrátily se tam stromy," přiblížil starosta Oseku nad Bečvou Martin Engl.

Před lety využívali někteří zarostlou „džungli" i jako černou skládku. Vytvořit oficiální skládku byl i koneckonců jedním z návrhů při otázce, co s prostorem. Obec se ale rozhodla jít jiným směrem, prostor revitalizovat a vybudovat i vodní biotop.

„Vyčistilo se to a je hotovo. Myslím, že to vypadá moc pěkně," doplnil starosta. Některé z pozemků, které nepatřily obci, již byly dříve vykoupeny.

Díky podpoře z Operačního programu životního prostředí pak mohli myšlenku realizovat. Dotace ve výši 2,5 milionu korun pokryla celý rozpočet.