„Problémy jsme zaznamenali pouze se zaparkovanými auty na autobusovém nádraží, plochy v přilehlých místech tolerujeme. Většina řidičů už ví, kde zastavit,“ popsal starosta Tovačova Marek Svoboda.
Když panují velká vedra, přijdou se podle něj na Donbas o víkendech vykoupat i tisíce lidí. „Pokud lidé dodržují, co mají, tak to neřešíme. Koupajícím nechceme nic vyčítat, protože je jezero jednou z mála možností, jak se v tomto parnu zchladit. Přírodní koupání dnes navíc táhne,“ poznamenal.
Přijíždějí lidé z širšího okolí
Tovačovský Donbas láká především milovníky koupání z Přerova, Olomouce a Prostějova. „V menší míře jsou to i lidé ze vzdálenějších míst - třeba motorkáři nebo cyklisté, kteří se v jezeře jen vykoupou a zase jedou dál,“ zmínil.
Místa je dostatek
Pláže na Tovačovské riviéře se asi před třemi lety rozšířily a vylepšil se i přístup do vody v podobě schůdků a pozvolných přístupů. Společnost Českomoravský štěrk pronajala městu za symbolickou korunu další část vodní plochy a investovala do úprav.
První pískovna vznikla v Tovačově už v roce 1951. V prostoru, kde je dnes soustava průzračných Tovačovských jezer, se původně nacházela pole. Zajímavostí je, že štěrkopísek, vytěžený v této oblasti, byl využit mimo jiné při výstavbě pražského metra. Lokalita získala díky těžbě rozsáhlé vodní plochy k rekreaci, rybolovu, ale i čerpání pitné vody.
Pitná voda pro Přerov
Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných je více než 30 druhů ryb. Ze čtyř tovačovských jezer je povoleno koupání pouze v jediném - v Annínském, které vzniklo rekultivací vytěžené pískovny. Jezera Tovačov I - sever a Troubky II zásobují pitnou vodou obyvatele Přerovska a podle společnosti Vodovody a kanalizace jsou z tohoto pohledu nenahraditelná.