Epidemie přitom začíná ve chvíli, kdy počet nakažených dosáhne hranice 2,5 tisíce.

„Pozorujeme vzestup nemocnosti. V kategorii nejmenších dětí do pěti let bylo minulý týden na sto tisíc obyvatel na 2 238 nakažených a u školáků od 6 do 14 let na 894. Menší počty jsou pouze u dospělých pacientů a seniorů, “ uvedla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Podle údajů, které mají hygienici k dispozici, sužují dětské pacienty typické „podzimní“ choroby.

„Souvisí to s náhlými přechody počasí, které se podepisují na celkovém zdravotním stavu lidí. Sliznice jsou v sychravých dnech náchylnější na přenos nákazy a nemoci se navíc rychleji šíří v kolektivech,“ popsala epidemioložka.

Podle ní je teď nejvíce viróz, zánětů průdušek, nosohltanu a nebo hrtanu. Přibylo ale i angín a ojediněle se už objevily i zápaly plic. Podzimní sychravé počastí je ale nebezpečné i pro pacienty, kteří trpí chronickými chorobami.

„Zhoršení zdravotního stavu teď pociťují všichni, kdo mají astma. Časté teplotní výkyvy ale aktivují i chronickou bronchitidu,“ poznamenala.

U dětských pacientů se už objevily i příznaky klasické chřipky. „Nejvíce takových případů jsme zaznamenali u školáků ve věku od 6 do 14 let a pak i studentů od 15 do 24 let,“ řekla.

Očkování proti klasické chřipce, které lékaři doporučují až do konce listopadu, je nyní v plném proudu. Možnosti naočkovat dítě přitom podle lékařů využívají zejména rodiče školáků.

„U dětí předškolního věku se musí vakcína aplikovat dvakrát po sobě, “ vysvětlila přerovská dětská lékařka Ludmila Hýbnerová. Ta také potvrdila, že nemocných dětí oproti minulému období výrazně přibylo.

„Přicházejí hlavně s nachlazením, kašlem a horečkami. Časté jsou i angíny a záněty horních cest dýchacích,“ upřesnila.

Kromě prevence v podobě otužování a zvýšeného přísunu vitamínů radí lékařka vyhýbat se kolektivům, kde je více nemocných dětí. „Pomáhá i časté větrání místnosti a vyplachování nosu vincentkou,“ uzavřela.