Občanské sdružení Babybox instalovalo v Česku už jedenatřicet schránek, které zachraňují životy nechtěných dětí. Naposledy díky jedné z nich přežila holčička, kterou 17. prosince našli pracovníci ostravské nemocnice.

„Občanské sdružení oslovilo se svojí žádostí nejen město, ale i podnikatelské subjekty v Přerově. Radní se žádostí zabývali a navrhli pětadvacetitisícový příspěvek. Schválit ho ještě musí zastupitelstvo na svém jednání 8. února,“ sdělil mluvčí magistrátu v Přerově Bohuslav Přidal.

O den později má babybox začít fungovat.

Výroba jedné schránky vyjde na čtvrt milionu korun.

„Naopak náklady na provoz jsou pak už docela nízké, zařízení je málo náročné na energii,“ vysvětlil předseda sdružení Ludvík Hess.

S žádostí o příspěvek oslovil nejrůznější instituce.

„Po Přerově a okolí jsem rozeslal asi 500 dopisů, zatím jsem se dočkal deseti odpovědí. V tuto chvíli je vybráno kolem dvaceti tisíc korun,“ dodal Hess.

Schránka bude blízko hlavní brány

Města a obce podle něho přispívají na babyboxy poměrně často, většinou jde ale o tisícovkové částky.

„Každý se k tomu staví jinak, například zlínské hejtmanství nám darovalo peníze v řádu statisíců,“ srovnal předseda sdružení.

V Olomouckém kraji funguje babybox v Olomouci a také v Šumperku.

„Přerovská nemocnice se k nám postavila vstřícně, společně s jejím vedením jsme pro schránku našli perfektní místo poblíž hlavní brány,“ řekl Hess.

Podle náměstka nemocnice Jiřího Ševčíka je babybox opatřen návodem, jeho obsluha je ale velmi snadná.

„Nemocnice zajistí provoz babyboxu, o případné potřebné opravy se bude starat občanské sdružení,“ sdělil mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

Přerovský babybox už je vyrobený

Ve schránce je teplota 37 stupňů Celsia a je zařízená tak, aby při položení dítěte dostali pracovníci nemocnice signál a přišli miminko vyzvednout.

„Ten přerovský je už prakticky hotový, ve středu jsem si ho byl prohlédnout. Počítám, že do čtrnácti dnů ho převezeme na místo a náš vrchní technik ho instaluje,“ upozornil Hess.

Babyboxy mají řadu příznivců i své odpůrce. Ti zdůrazňují, že odložené děti nebudou mít možnost dovědět se o svém původu a že schránky nevedou rodiče k odpovědnosti.

Podle občanského sdružení Babybox je ale nejdůležitější záchrana lidského života. Děvčátko z ostravského babyboxu je už osmadvacátým dítětem, které jeho matka takto odložila