Jedno dítě a rychle zpátky do práce. Takový byl ještě před patnácti lety trend mladých rodičů, kteří z ekonomických důvodů početí potomka odkládali na příhodnější okamžik.

Důsledkem jejich váhání byly na dlouhá léta poloprázdné třídy a rušení škol kvůli nedostatku žáků. Porodníci na Přerovsku teď ale pro učitele mají dobrou zprávu: baby boom neskončil a dětí opět přibývá.

Fakt, že se změnilo chování maminek, potvrzuje primářka gynekologicko-porodnického oddělení přerovské nemocnice Jarmila Repovská.

„Za prvních šest měsíců letošního roku se u nás narodilo 511 dětí, což je o čtyři více než loni,“ řekla.

Děvčat je podle ní méně než chlapců. „Porodníci v Přerově přivedli na svět celkem 245 dívek a 266 hochů,“ doplnila.

Přerovská matrikářka Kateřina Štepánková tento údaj upřesnila:

„K dnešnímu dni je to dokonce 580 dětí, zatímco vloni to bylo ke stejnému datu o sedm méně,“ řekla.

Vůbec nejplodnějším obdobím roku byl přitom měsíc březen, kdy přišlo na svět 97 dětí. Daří se i dvojčátkům, jichž se narodilo devět – tedy o čtyři více než loni.

Křivka porodnosti začala postupně šplhat nahoru v novém tisíciletí, a to po velkém propadu, který nastal v devadesátých letech.

„Vzestup pozorujeme zhruba od roku 2000. Zatímco ještě před desíti lety naši porodnici opustilo zhruba 700 dětí, od roku 2005 je to pokaždé přes tisíc,“ řekl Tomáš Želazko z tiskového odboru přerovské nemocnice.

Elišky, Terezy, Lukášové

Jedním z důvodů přetrvávajícího baby boomu je fakt, že dosud rodí silné populační ročníky ze sedmdesátých let. Podle odborníků se ale také řada mladých lidí, kteří kvůli kariéře na dítě ani nepomysleli, začíná „usazovat“.

Tlačí je k tomu okolí, ale svou roli už hrají i tikající biologické hodiny.

„Na dítě jsme nespěchali, protože jsem měla dobrou práci, a nechtělo se mi nic měnit. Navíc sociální politika dnešním mladým moc nenahrává. Změnilo se to až po třicítce, došlo mi, že všechny kamarádky mají malé děti, a dostala jsem se do jakési izolace. Tak jsme do toho šli také,“ popsala své pocity Monika Jemelková z obce na Přerovsku.

Dnes prý svého kroku nelituje a plánují s přítelem druhé dítě.

A jaká jména dětí jsou teď v kurzu?

Přestože maminky stále častěji vybírají neobvyklá jména, převládají především ta tradiční. Za pár let tedy budou učitelky přerovských škol vyvolávat hlavně Elišky, Nely či Terezy. U chlapců pak vítězí jména jako Tomáš, Lukáš či Štěpán.

„Objevují se však i exotická jména jako Jasmína či Liliana. Naopak jména jako Olga, Bohumila či Blažena na oživení své zašlé slávy teprve čekají,“ uzavřela primářka přerovské porodnice Jarmila Repovská.