Premiér Andrej Babiš, jehož jméno je v poslední době skloňováno spíše v souvislosti s opakovanými demonstracemi, odpověděl obyvatelům Dluhonic u Přerova na jejich dopis.

Premiér loni na podzim vyzval občany Dluhonic na veřejné debatě, aby sepsali své požadavky, které urychlí dokončení posledního úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Místní jich sepsali třináct.

Lidé z Dluhonic v minulosti požadovali změnu trasy dálnice D1, protože se výrazně dotkne jejich obce. Nakonec ale ustoupili s tím, že pokud jim stát nabídne kompenzace, stavbě nebudou bránit. Kvůli dálnici přijdou o sportoviště, ale zbouráno má být i několik domů.

Další jednání

„Vůle řešit naše požadavky ze strany předsedy vlády je, ale možná není v dopise, který jsme obdrželi od Andreje Babiše, vyjádřena příliš přesvědčivě. Čekají nás tedy další jednání. V současné době hledáme způsoby, jakými by se požadované kompenzace financovaly,“ nechtěl být příliš konkrétní předseda výboru místní části v Dluhonicích Oldřich Boráň.

Plné znění odpovědi premiéra na požadavky obyvatel Dluhonic prý zveřejní později.

„Zatím nechceme dávat bližší stanoviska, protože nevíme, jestli si už naši reakci přečetl,“ vysvětlil.

Třináct požadavků

Dluhoničtí sepsali celkem třináct požadavků.

Chtějí například opravit poničené komunikace, dokončit opravy chodníků a žádají finanční kompenzace pro majitele rodinných domů v takzvaném ochranném pásmu dálnice.

Dalším požadavkem je aktualizovat urbanistickou studii místní části Dluhonice a vybudovat přístupové komunikace a inženýrské sítě v rozvojovém území Za Humny a Na Trávníčku.

„Tím bychom umožnili výstavbu rodinných domů, do kterých by se mohli přestěhovat obyvatelé, dotčení stavbou D1,“ zmínil Oldřich Boráň.

Jedním z požadavků je i vybudovat cyklostezku, která zlepší propojení s Přerovem. Kompenzace za sportoviště se řeší zvlášť.

Obyvatelé Dluhonic už se sešli i s primátorem Přerova Petrem Měřínským (ANO), aby s ním jednali o dalším postupu.

„Svolali jsme nyní jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic a zjistíme, jaké jsou možnosti,“ řekl primátor Petr Měřínský.

Přerov hodlá své místní části pomoci.

„Jednou z těch konkrétních oblastí je stavba cyklostezky,“ uzavřel primátor.