p>Otevření, jehož součástí bylo stříhání pásky, prohlídka prostor domova a občerstvení, se účastnili někteří zastupitelé Hranic, nebo třeba bývalý starosta Vladimír Juračka, který před několika lety otevíral nocležnu.

Tentokrát se stříhání pásky zhostila místostarostka města Radka Ondriášová spolu s ředitelem společnosti Elim Hranice Bohuslavem Rybníčkem. „V České republice existuje i řada větších měst, která azylový dům nemají. V okrese Přerov jsme se stali prvním městem, které azylový dům pro bezdomovce provozuje,“ podotkl Tomáš Lubina, zástupce ředitele společnosti Elim Hranice, která azylový dům spolu s nocležnou provozuje.

V domě funguje také sociální pracovník, který s klienty plánuje jejich budoucnost. Podle zákona by totiž neměli azylových služeb využívat déle než jeden rok. Skutečnost však podle provozovatelů bývá mnohdy jiná. „Invalidní důchodce s rentou čtyři tisíce měsíčně si asi těžko pronajme svůj vlastní byt a bude normálně žít,“ posteskl si Lubina.

„Kapacita ubytovny však nepostačuje, a to zejména když venku teploty klesnou pod bod mrazu. Najdou se však i tací, kteří služeb azylového domu nebo nocležny nechtějí za žádných okolností využít a přespí raději někde na ulici,“ uvedl kazatel církve bratrské Vladislav Melkus.

Podle jeho slov jsou v tuto chvíli k dispozici finanční prostředky, ze kterých je schopen dům fungovat zhruba tři měsíce. Pokud však nepřijdou dotace z kraje, je možné, že azylový dům bude muset svou činnost ukončit.

„Některé hranické firmy nám již přispěly na vybudování některých pokojů. I nadále bychom však byli vděční za sebemenší dar, který by podnikatelé obětovali. Takových 500 korun pro velkou firmu nic není, ale pro nás to může znamenat opravdu hodně,“ dodal Melkus.