Konkrétně v Přerově měli tento týden komisaři naplánované zkoušky z praktických jízd, které byly zrušeny.

„Zkušební komisaři aktivity Asociace zkušebních komisařů podporují a do stávky se zapojí tak, že v pondělí 22. a úterý 23. listopadu nebudou provádět zkoušky z praktických jízd. Komisaři jsou ale na svém pracovišti a řeší dokumentaci, související s agendou. Během dne nabídnou žadatelům, kteří měli být zkoušeni, nové termíny o řidičská oprávnění. Náhradní termíny jsou v plánu od 29. listopadu do 3. prosince,“ shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Důvodem protestu Asociace zkušebních komisařů je dlouhodobá nespokojenost se způsobem ověřování způsobilosti komisařů.

„Domnívají se, že národní právo je pro ně nevýhodné a tvrdší, na rozdíl od okolních evropských států. Komisařům vadí způsob prolongačních zkoušek, který považují za dehonestující - když je totiž neudělají, tak končí. Průkaz komisaře mají jen na pět let,“ vysvětlila Jitka Kočicová, vedoucí odboru evidenčních správních služeb přerovského magistrátu, pod který spadají dva komisaři.

Pro majitele přerovských autoškol ale dvoudenní stávka znamená nepříjemné komplikace.

„Lidé čekají na zařazení na zkoušky od 20. října a teprve minulý týden ve čtvrtek jsem se dozvěděla, že je mám zrušit. Měla jsem vyblokované učitele i auta – zkoušky se měly konat dnes i zítra,“ popsala situaci majitelka autoškoly v Havlíčkově ulici Ivona Kratochvílová.

Na protest podle ní doplatí především žáci, kteří se na zkoušky chystali.

„Někteří si zaplatili kondiční jízdy a připravovali se na zkoušky. Dotkne se to asi šestnácti lidí a náhradní termín pro ně dosud nebyl stanoven,“ dodala.

V podobné situaci je i Ležákova autoškola.

„Nezkouší se dnes ani zítra. Už tak se čeká na termín zkoušek měsíc a teď se zase přesune. Měl jsem mít v úterý na zkouškách pět žadatelů o řidičský průkaz, ale bohužel se konat nebudou,“ posteskl si také majitel autoškoly Dan Ležák.