Do městských kas totiž míří finance z výtěžků výherních automatů a poplatků za jejich provoz. Jen přerovská radnice získala vloni z provozování heren do rozpočtu města částku ve výši 20 milionů korun.

Stěžovat si nemohou ani v Hranicích – když se sečte přímý výtěžek z výherních automatů s místními a správními poplatky za jejich provozování, dá to přes šest milionů korun.

„Výtěžek z hracích automatů v loňském roce činil 1,5 milionu korun. Správní poplatek za provozování byl 2,2 milionu a takzvaný místní poplatek dosáhl výše 2,5 milionu,“ vyčíslil vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Hranicích Vladimír Zemek.

Podle jeho slov má město už delší dobu jasnou koncepci, jak s těmito prostředky za provoz výherních automatů naložit „Většina peněz jde na opravy mateřských školek. V minulosti se z nich už například provedlo zateplování budov, nyní je to zase výměna oken ve školkách,“ dodal Zemek.

Částku asi dvě stě tisíc korun z výtěžku města za hrací automaty pak hraničtí radní investují do údržby veřejné zeleně. Hracích automatů přitom ve městech rok od roku přibývá – zatímco v Hranicích je jich „jen“ 140, na padesátitisícový Přerov jich nyní připadne celkem 430.

„Příjmy města z hracích automatů každým rokem stoupají, nikdo se ale nad tím nepozastavuje. Je otázkou, zda tyto peníze tolik potřebujeme,“ komentoval tento fakt předseda hranické komise pro bezpečnost a prevenci kriminality Miroslav Raindl.

„V Přerově jsou herny na každém rohu. Dříve jich alespoň nebylo tolik v centru, teď už jsou však i tam,“ postěžovala si jedna z místních obyvatelek Ilona Vymětalová.

Blikající výlohy se přitom nevyhýbají ani historické části Přerova. „Jsme teď spíše městem heren a trhovců. Obchody krachují, ale herny jsou všude,“ dodává Vymětalová.

Podle tiskového mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala zatím nebyly zaznamenány od občanů žádné oficiální stížnosti na herny. „Podle vyhlášky musejí být v určité vzdálenosti od církevních budov a škol, což se dodržuje,“ upřesnil Přidal.

V Přerově činil vloni příjem z výherních automatů 20 milionů korun. „Tyto peníze byly začleněny do rozpočtu města. Čtyři miliony jsme poskytli Technických službám na údržbu veřejných prostranství a zeleně a zajištění čistoty ve městě,“ řekl Přidal.

Využívat ve prospěch občanů se rozhodli prostředky z provozu automatů také radní v Lipníku. „U nás tyto peníze používáme na podporu kulturních a sportovních aktivit,“ shrnula tisková mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika