Město na řece Bečvě, kde Komenský působil nejprve jako žák zdejší bratrské školy, a později i jako učitel, chystá velké oslavy kulatého jubilea. Kromě výstav ve stejnojmenném muzeu na Horním náměstí „Kartograf Komenský“ a „Cesta světla očima dětí“, které začínají ve čtvrtek vernisáží, se mohou Přerované pokochat také pohledem na netradičně vyzdobené zastávky. Objevily se na několika místech ve městě.

„Výzdoba vybraných autobusových zastávek představí Komenského encyklopedicko-jazykovou učebnici Orbis pictus - Svět v obrazech - v novodobém hávu. Akce navazuje na tradiční jarní zdobení zastávek, u příležitosti 430. výročí narození Komenského bylo ale zvoleno jako hlavní téma jedno z jeho nejslavnějších děl,“ přiblížila Helena Kovářová z Muzea Komenského v Přerově.

Výuka ukrajinských děti na ZŠ Želatovská v Přerově, 21. března 2022
Ukrajinské děti už chodí do přerovských škol, takto si zvykají

Autory výtvarných prací jsou žáci základních a středních škol, ale i tvůrci z řad některých městských institucí či kreativní jednotlivci.

Do výzdoby zastávky v Předmostí se pustily děti ze ZŠ J. A. Komenského v Hranické ulici, Středisko volného času Atlas a Bios nazdobilo zastávku ve Dvořákově ulici, ZŠ Želatovská v Želatovské, ZŠ Za mlýnem na Kopaninách a školáci ze ZŠ B. Němcové v Palackého ulici.

S kreativními nápady přišli i středoškoláci - nevšední vzhled zastávek u pivovaru a u kina Hvězda vytvořili studenti Gymnázia Jakuba Škody, Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola zase stojí za proměnou vzhledu stanoviště v Bayerově ulici. ZUŠ B. Kozánka zkrášlila zastávky u bazénu a na Šířavě, v Palackého ulici spraví náladu cestujícím autobusu tvorba Městské knihovny v Přerově.

Maturitní ples studentů 4.AP Střední pedagogické školy v Městském domě v Přerově. 19. března 2022
VIDEO: Maturanti to rozparádili v Měšťáku, takto to tam žilo

Výzdoby na nábřeží Protifašistických bojovníků se už tradičně ujal spolek Ne, jde to.

„Přemýšleli jsme, co na zastávku dostat a shodli se na tom, že Komenský byl především učitel, který provedl revoluci ve vzdělání. Proto jsme sem umístili tabuli, na kterou mohou lidé napsat osobní vzkaz. Součástí je i recyklační dvoustovka s vystřiženým místem, u které si mohou zájemci udělat fotku. Chceme, aby byla zastávka interaktivní a člověk se tu na chvíli zastavil,“ přiblížila fotografka Zuzana Štolcová ze spolku Ne, jde to.

Hned dvě zastávky vytvořili studenti Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.

„Pojali jsme to tak, že je uprostřed imaginární portrét, na kterém jsou citáty Komenského. Jsou zde i různé nápovědy k jeho dílům - například k Labyrintu světa. Umístili jsme na zastávku i židličky, aby si tam mohli lidé sednout. Pomalovali jsme je tak, aby vznikla určitá návaznost na témata Komenského,“ přiblížila vzhled zastávky u pivovaru učitelka gymnázia Helena Netopilová, která studentům pomáhala s tvorbou. Do práce se podle ní zapojili žáci několika ročníků, kteří se zhostili i výzdoby další zastávky - u kina Hvězda.