Radní rozhodli o slevě jízdného ve výši sedmdesát pět procent.

Pokud tedy dnes dítě v autobuse zaplatí za jízdenku pět korun, od září vytáhne z peněženky pouze korunu.

Rozhodnutí přerovských radních přímo navazuje na krok vlády, která už dříve oznámila, že děti, studenti a senioři mohou od září užívat s pětasedmdesátiprocentní slevou osobní železniční dopravu - a také tu příměstskou.

„Město je součástí Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. A integrace spočívá v tom, že by měl mít cestující možnost využít všechny možné přepravní systémy - přičemž za jednu přepravu na totožné trase by měl platit ve všech dopravních prostředcích jednotný tarif,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Přišli by o tržby?

Koordinátor integrovaného dopravního systému vyzval zástupce Přerova, aby se rozhodli, zda podpoří myšlenku slevy jízdného až do výše sedmdesáti pěti procent - a to i za cenu, že město sáhne do své pokladny a každý rok doplatí přepravci kompenzaci ve výši zhruba dva a půl milionu korun.

Radní odhlasovali, že půjdou touto cestou. Pokud by se rozhodli jinak, narušili by nejen integraci, ale i princip přestupnosti v rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.

„Jednoduše řečeno - kdyby neodsouhlasili slevu v rámci přerovské městské autobusové dopravy, nastala by situace, kdy by vedle městské linky jel pasažér v lince příměstské - cestoval by sice po souběžné trase, ale za výrazně nižší cenu. Provozovatel přerovské autobusové dopravy by tím přicházel o tržby, protože část cestujících by místo jeho spojů využívala příměstské linky,“ upozornila mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Sleva i na měsíční

Městskou autobusovou dopravu provozuje v Přerově společnost Arriva Morava. Zakázku začala plnit od ledna letošního roku a smlouva mezi městem a dopravcem byla podepsána na dobu desíti let.

„Jednotlivá jízdenka dnes stojí deset korun, děti od šesti do patnácti let zaplatí pětikorunu. Sleva sedmdesát pět procent by se netýkala jen těchto jízdenek, ale i časových - týdenních, měsíčních, čtvrtletních a ročních,“ upřesnila Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Podle ní se dá předpokládat, že bude výsledná cena zaokrouhlena, takže původní desetikorunové jízdné se sníží na tři koruny, a pětikorunové na jednu korunu.