„Vybírali jsme zakázky, které se týkají nejrůznějších oblastí. Zácha není podezřelý, že by páchal korupci v Přerově. Magistrát v této souvislosti nebyl prověřován, prohledávána byla pouze jeho kancelář v Přerově. Policie nekonstatovala, že by u nás došlo k jakémukoliv porušení zákona o zadávání veřejných zakázek,“ shrnul tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

Audit byl předán objednateli se závěrem, že nebyla identifikována porušení, která by ze strany ÚOHS mohla být kvalifikována jako zcela flagrantní a zásadní - například úplné vyloučení hospodářské soutěže, zcela neřešený střet zájmů a podobně.

„Souhlasili jsme s jakoukoliv kontrolou a probíhá také činnost interního auditora. Pokud se jedná o zakázky, na které jsme získali dotaci, kontrolní činnost provádí poskytovatel této dotace,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Ilustrační foto
U dopravních staveb pro Olomoucký kraj se šidily materiály i postupy

Politici se shodli na tom, že měl provedený audit smysl. Už s ohledem na to, jak obvinění Michala Záchy z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek na dopravní stavby na olomouckém hejtmanství otřáslo důvěrou lidí v politiku.

„Můj odbor podléhá trojnásobné kontrole, i tak jsem rád, že se audit uskutečnil a uskuteční se i ten interní. Máme hodně věcí k řešení a jsme fakticky rádi, že nám špičkový odborník na veřejné zakázky řekne drobnosti, které bychom mohli dělat dokonaleji. Nic se nenašlo a předpokládám, že ani nenajde,“ uvedl náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO), který má na starosti finance.

Někteří zastupitelé jsou ale přesvědčeni o tom, že by město nemělo suplovat práci policie. „Organizovaná skupina byla sledována dva roky. Jestli někdo něco mohl odhalit, tak to byla právě policie. Rozumím tomu, že jsme rozhodli o auditu a v situaci, v jaké jsme byli, byla na místě opatrnost. Minimálně teď víme, že je práce magistrátu kvalitní. Nejdůležitější ale je, že skupina byla dva roky sledována Národní centrálou proti organizovanému zločinu,“ řekl radní Jakub Navařík (Pomáháme městu - ODS).

Na pondělním jednání zastupitelstva v Přerově vystoupili bývalí zaměstnanci Domova pro seniory, kteří viní ředitelku tohoto zařízení ze šikany.
Bývalí zaměstnanci obvinili ředitelku Domova pro seniory v Přerově ze šikany

Stejného názoru je i Petr Dostalík (Piráti). „Kontrolní oddělení není žádné První oddělení. Souhlasím s tím, že tu nejsme od toho, abychom suplovali činnost policie,“ poznamenal.

Podle zastupitele Dana Chromce (SPD) kauza bývalého náměstka hejtmana a dlouholetého přerovského politika za ODS Michala Záchy otřásla s důvěrou veřejnosti. „To nejcennější, co politik má, je důvěra. Ta největší tragédie, která se stala v rámci Přerova, je to, že tady nikdo nikomu nevěří. Důvěra tu teď bude chybět,“ řekl.

Za nedostatečný považuje naopak audit opoziční zastupitelka Helena Netopilová (SpP). „Pokud jsou kontrolovány veřejné zakázky vybrané městem a jen část těchto zakázek, připadá mi to nedostatečné, až směšné. Přerovské ODS já osobně nevěřím. Pohybuji se v komunální politice hrozně dlouho a skutečně jsem se s některými věcmi setkala opakovaně v průběhu minulých let,“ konstatovala.