Opozice v této souvislosti poukazuje na to, že jedním z důvodů zvýhodněného nájemného může být provázanost škol s vedením radnice. Jednatelem společnosti Delta Morava je totiž náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS) a ve stejné funkci byl v minulosti i jeho syn. Primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD) je zase členem dozorčí rady školy. Druhý muž radnice ale takové nařčení razantně popřel.

„Považujeme za nepřípustné, aby firma městského radního a jeho syna byla dotována miliony z městského rozpočtu. Je nesporné, že dlouhodobě dochází ke střetu zájmů," uvádí se v návrhu opozice na zrušení příslušného článku vnitřního předpisu a úpravu nájemní smlouvy. Materiálem se budou zastupitelé zabývat na své nejbližší schůzi.

Rozdílné nájmy

Podle opozice hradí Soukromá střední odborná živnostenská škola a Vysoká škola logistiky městu nájem, který je jen zlomkem toho, co zaplatí jiné školy v jeho budovách. Navíc prý jeho výše není každoročně valorizována tak, jak je tomu jinde.

„Zatímco srovnatelně velká škola Gymnázium Jakuba Škody platila nájem okolo milionu korun ročně, živnostenskou školu stálo nájemné necelých 100 tisíc. Chceme jen, aby došlo k narovnání nájmu. Z naší strany to není nestydatý požadavek, soukromé školství je těžký byznys," konstatovala zastupitelka Helena Netopilová (SpP).

Kulíšek se ohrazuje

Náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) se ale proti výrokům o zvýhodňování školy ostře ohradil a považuje tvrzení o provázanosti s vedením města za útok na svou osobu.

„Výše nájmu společnosti Delta Morava je stanovena podle vnitřního předpisu," řekl Josef Kulíšek s tím, že s jeho angažmá v politice tato věc nijak nesouvisí. Jen do oprav budov škol se prý v minulosti investovala částka 17 milionů korun.

Podle něj není Vysoká škola logistiky nikým vlastněna, ale byla založena obecně prospěšnou společností Delta Morava.

Bude se škola stěhovat?

Výsledkem tahanic s opozicí může být ale nakonec i to, že se jediná vysoká škola v Přerově přemístí do Olomouce.

„Rektor momentálně o této možnosti jedná," podotkl náměstek primátora s tím, že on osobně s tímto krokem nesouhlasí. Roční školné nyní činí 38 tisíc korun a zařízení navštěvuje zhruba devět set studentů.

Do historie zabrousil i tajemník magistrátu Jiří Bakalík, podle něhož systém podpory škol nastavilo už před mnoha lety bývalé vedení radnice.

„Koncept výše podnájmu a pronájmu vznikl někdy v polovině devadesátých let. Díky němu má také město taková pravidla," zmínil.

„U školských, kulturních a zdravotnických organizací se cena nájemného stanovuje buď dohodou, nebo vnitřním předpisem," upřesnil rovněž náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09).