Ještě do konce ledna působilo v terénu sedm lidí, ale od února zůstávají jen čtyři.

Působení asistentů prevence kriminality se ve městě, kde žije početná romská komunita, osvědčilo.

Z bezpečnostních analýz vyplývá, že každý rok ubylo až třicet procent kolizí, které byly dříve v lokalitách u nádraží běžné.

Přítomnost romských asistentů si pochvalují i obchodníci, kteří se často stávají terčem dětských tlup. Krádeže tu jsou na denním pořádku.

„Není pravda, že projekt končí - budeme v něm dál pokračovat. Čtyři asistenti, kteří jsou hrazeni dotací ministerstva vnitra, budou v ulicích nadále působit. Tento týden se sejde pracovní skupina, která projekt vyhodnotí a nastaví strategii na další období,“ popřel obavy místních, které se nedávno objevily, náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

Projekt je financován z programu prevence kriminality ministerstva vnitra na tři roky, a to od roku 2018 do roku 2020.

„Je zde podmínka, že pokud bude neinvestiční projekt dobře vyúčtován, automaticky dostaneme na tento rok finance, což bylo splněno,“ doplnila manažerka prevence kriminality Dagmar Krejčířová.

Pro letošní rok se počítá s dotací ministerstva vnitra na činnost asistentů prevence ve výši 1 milion 71 tisíc korun.

„S tím, že musí spoluúčast města činit nejméně 14 procent z celkových nákladů projektu,“ doplnila.

"Specifický způsob chování místních obyvatel"

Ke 31. lednu 2019 ale skončila činnost těch asistentů, kteří byli financováni z prostředků Úřadu práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Důvodem byly komplikované podmínky, které Úřad práce nastavil.

Asistenti prevence kriminality budou mít i nadále zázemí v prostorách bývalé služebny policie u nádraží.

„V sociálně vyloučených lokalitách působí tak, aby preventivně zabránili možným konfliktům. Využívají hlavně potenciálu místní znalosti,“ shrnul výhody šéf Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Připouští ale, že působení preventistů není všelékem.

„Asistenti krotí vášně, ale lidé chtějí, aby tyto vášně vůbec nevznikaly. Mnohým občanům vadí specifický způsob chování místních obyvatel, který je neslučitelný s majoritou,“ konstatoval.

Osvědčil se projekt Domovník

Strážníci v rámci pravidelných kontrol situaci v problémových čtvrtích monitorují a městu se osvědčil i projekt s názvem Domovník.

„V sociálně vyloučených lokalitách máme v domech, kde jsou městské byty, domovníka, který dohlíží na jednotlivé ubytované a upozorňuje na nedostatky. Působí v Denisově ulici, ale i na Jižní čtvrti nebo náměstí Františka Rasche,“ přiblížil náměstek primátora Petr Kouba, který se chce s domovníky pravidelně setkávat.

Město bude navíc pokračovat v obnově kamerového systému a schválilo pořízení dvou kamer.

„Kamery nahradí ty stávající v Tovární a Čechově ulici,“ uzavřel.