Na tyto, ale i řadu dalších sociálně patologických jevů, se zaměří čtyři noví asistenti prevence kriminality. V ulicích Přerova začnou působit od května.

Město si od projektu, financovaného z dotačního programu ministerstva vnitra, slibuje zmírnění napětí mezi většinovou společností a minoritou.

Asistenti budou obcházet sociálně vyloučené lokality u nádraží, ale také v okolí malého a velkého Tesca tak, aby byly narušeny „místní zvyklosti" a asociálové se přestali srocovat na ulicích a obtěžovat kolemjdoucí.

„Chceme, aby asistenti prováděli také kontrolu záškoláctví, krytého rodiči. Budou tedy ověřovat, zda jsou děti, které jsou nahlášeny na nemocenské, skutečně nemocné. Tyto informace pak předají pracovníkům sociálního odboru," upřesnil manažer prevence kriminality Jiří Kohout (SpP).

Součástí jejich práce bude také dohlížet na pořádek v problémových lokalitách tak, aby se zlepšila jejich čistota a vzhled.

„Čtyři asistenti nevyřeší všechny problémy na poli prevence kriminality, ale je to základní kámen, na který pak budou navazovat další projekty, a ty mají širší rámec. Budeme se snažit vytvořit prostor pro uplatnění dlouhodobě nezaměstnaných pod technickými službami," doplnil.

Reflexní vesty jako uniforma

Město začne s výběrem asistentů prevence kriminality v průběhu dubna. Působit v ulicích Přerova začnou od května.

„Předpokládáme, že to budou Romové, ale není to podmínka. Základním předpokladem je trestní bezúhonnost a dobrá znalost poměrů v sociálně vyloučených lokalitách, a to až na úrovni rodin," zmínil.

Asistenty poznají lidé tak, že na sobě budou mít žluté reflexní vesty s označením. Řídit je bude mentor z řad Městské policie.

„Jeden ze strážníků bude speciálně vyčleněný na to, aby dohlížel na činnost těchto asistentů. Předběžně počítáme s tím, že budou mít zázemí v prostorách bývalého obvodního oddělení policie u nádraží," upřesnil ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Romové mají prý o místo velký zájem 

A jaký je o tuto práci mezi Romy zájem?

Zkušenosti z nedalekých Hranic ukazují, že by neměl být problém vhodné lidi sehnat – Romové se prý o podobnou pracovní příležitost doslova perou.

Město bude ale nové asistenty pečlivě vybírat tak, aby nešláplo vedle. Náklady na tento projekt činí do konce roku 647 tisíc korun, deset procent hradí město.