Vizualizace a návrhy byly představeny veřejnosti ve čtvrtek v sálu loutkového divadla Sokol.

„Pro spoustu Přerovanů je překvapením, že tady Sokol vůbec je. Děláme všechno pro to, abychom vrátili Sokol na viditelné místo hierarchie městských spolků, kam podle našeho názoru patří. A jednou z našich aktivit je i snaha otevřít zahradu a hřiště veřejnosti," uvedl Peter Suja, projektový manažer T. J. SOKOL Přerov.

Vizualizace budoucí podoby sokolské zahrady a hřiště v Přerově

První by mělo vzniknout hřiště na petanque. Zdroj: TJ Sokol Přerov

Postup podle financí

Myšlenka o revitalizaci zahrady uzrála v roce 2013.

„Sokolové začali hlasitěji diskutovat, jak naložit s prostorem. Vyzvali jsme je, ať nám oficiálně sdělí, co by tam mohlo podle jejich představ být. Přišlo asi 40 námětů," přiblížil.

Projekt, jehož realizace je koncipována na pět až sedm let, začne již letos. Koncem května by mělo být hotovo petanquové hřiště.

„Jsme závislí na tom, jak se nám podaří získat finanční prostředky. Podle toho budeme postupně budovat jednotlivé navržené sportovní a relaxační prvky," vysvětlil Suja.

Během čtvrteční prezentace představila vizualizace zahradní architekta Hana Tomaštíková, která je autorkou první fáze studie.

„Bylo důležité říct, co se s prostorem dá dělat, představit nejdříve možnosti a teprve poté finanční stránku. Prostorově jsem vymezila jednotlivá sportoviště. Také bylo třeba určit, které stromy jsou zdravé a které je potřeba vykácet. Ty budou samozřejmě nahrazeny novými," přiblížila Hana Tomaštíková, která je mimo jiné autorkou návrhu úpravy lokality někdejších Knejzlíkových sadů v Přerově-Předmostí, dnešní Libosad Malý Noe.

Minigolf, gril, altán

Sokolské hřiště v Přerově - archivní fotografie z roku 1921.Historie současného prostoru se datuje daleko do minulosti, jedna z nejstarších dochovaných fotografií zobrazuje cvičení žen z roku 1921.

Místo dnes chátrá, a tím klesají i možnosti jeho využití.

„Je to velké sedm a půl tisíce metrů čtverečních. Prostor toho může nabídnout spoustu, nejen nám sokolům," doplnil Peter Suja.

Prostor by proto sloužil také veřejnosti, sportovcům výkonnostním, i rekreačním.

Dále dětem a lidem, kteří nemají vlastní zahradu nebo chatu – k využití by mělo být otevřené ohniště, gril nebo udírna.

Volný čas by zpříjemňovalo parkourové hřiště, minigolfová dráha, altán, ale také dětské dopravní hřiště.

Primátor: Byl jsem nadšený

Výbor sokolské jednoty z navržených námětů vybral patnáct různých prvků. Nové vnitřní prostory nabídnou dle návrhu odpovídající zázemí.

„Když jsem myšlenku poprvé od zástupců Sokola slyšel, byl jsem nadšený. Věřím, že až bude areál v provozu, lidé si na něj rychle navyknou a během dvou, tří let bude plný," konstatoval ve čtvrteční diskuzi i primátor města Vladimír Puchalský.

„Záměr je dlouholetý a je dobře, že konečně došlo k plánům. Určitě bych tam ráda chodila. Prozatím je to nevyužitá, klidová zóna, o které málokdo ví," zmínila jedna z účastnit prezentace Zora Horáková.

„Bude to velká administrativní zátěž a věřím, že nám s tím pomůže i město. Máme v jednotě širokou a dobrou dobrovolnickou základnu a pokud získáme finanční prostředky, tak to, doufám, zvládneme," dodal na závěr Peter Suja.