VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekti kritizují radnici, kvůli lávce U Tenisu

Přerov – Další spornou zakázkou přerovské radnice se bude zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Obrátila se na něj totiž Česká komora architektů, která kritizuje město kvůli postupu při zadávání veřejné zakázky na projekt nové lávky U Tenisu.

18.3.2011 3
SDÍLEJ:

Návrhy na novou lávku U Tenisu. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Město oslovilo formou výzvy šest projekčních kanceláří, aby načrtly svou představu podoby lávky. Komoře se ale nelíbí, že se o investici za nejméně 14 milionů rozhoduje tímto způsobem.

„Město podle našeho názoru nepostupovalo v souladu se zákonem. Vyhlásilo výběrové řízení pro výběr ideového návrhu na stavbu lávky cestou výzvy, směřované šesti projekčním kancelářím. Těm za předložené návrhy vyplatili odměnu 20 tisíc korun,“ ohradila se proti postupu přerovské radnice ředitelka Kanceláře České komory architektů Tamara Čuříková.

V čem je háček?

Vítězný ideový návrh má být podkladem pro zadání veřejné soutěže.

„Hodnota zakázky, zahrnující náklady na výběrové řízení a ideový návrh, zpracování všech stupňů projektové dokumentace a samotnou realizaci stavby je nejméně 14 milionů korun,“ řekla Čuříková.

Zakázka by prý měla být posuzována jako soutěž o návrh, a proto je postup města v rozporu se zákonem.

Město si stojí za svým

Zástupci vedení přerovské radnice si to ale nemyslí. „Jsme přesvědčeni o tom, že jsme architektonickou soutěž nemuseli vyhlašovat,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Město prý na základě průzkumu trhu požádalo o zpracování ideových návrhů na lávku U Tenisu, a to ve dvou variantách.

„Od šesti firem jsme obdrželi celkem dvanáct návrhů, které jsme oficiálně představili veřejnosti, a nyní probíhá jejich prezentace v Městském informačním centru,“ řekl. Vybraný návrh se má stát podkladem pro zadání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace.

Autoři návrhů už sice vyčíslili náklady na výstavbu nového přemostění, ceny jsou prý ale jen předběžné. „Pohybují se v rozpětí od 15 do 35 milionů korun,“ upřesnil Přidal.

Jeden z návrhů lávky U Tenisu

#nahled|https://g.denik.cz/60/c4/05_02_lavka_utenisu_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/60/c4/05_02_lavka_utenisu.jpg|Návrh nové lávky U Tenisu č.5#
DALŠÍ NÁVRHY LÁVKY NAJDETE ZDE: Nová lávka U Tenisu: podívejte se a hlasujte

Radnice zve na veřejnou debatu

Lávka U Tenisu, kterou při povodních už několikrát podemlela voda, je ve špatném technickém stavu. Po posledních záplavách loni v květnu na ní musely být dokonce provedeny zátěžové testy, aby se zjistilo, zda nehrozí její zřícení. Načas byla i uzavřena.

V současné době po ní sice můžou pěší a cyklisté, ale odborníci se shodují na tom, že by další povodeň nepřežila. Pro obyvatele Přerova je téma přemostění řeky Bečvy citlivé.

„Chceme do debaty o vzhledu lávky více vtáhnout občany, a proto se 13. dubna v Městském domě uskuteční veřejné projednávání,“ vysvětlil Přidal s tím, že názor občanů radní zajímá.

Přerovské pokuty

Antimonopolní úřad šetřil v poslední době v Přerově několik sporných výběrových řízení, za která dokonce padaly pokuty.

Přerovská radnice má zaplatit sankci 300 tisíc korun za to, že měla při zakázce na dopravní stavby netransparentním postupem omezit soutěžní prostředí. Jednalo se o soutěž za 100 milionů korun.

Pokutu 90 tisíc dostalo město kvůli výběru dodavatele na stavební úpravy zimního stadionu v Přerově.

„Zadavatel nedodržel zákonný postup tím, že veřejnou zakázku na dodatečné práce zadal v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž byly splněny podmínky stanovené zákonem pro tento typ řízení. Takový postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ vysvětlil již dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přerovští Zubři. Ilustrační foto

Po vyrovnání studená sprcha. Zubři v závěru ztratili duel ve Frýdku

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
19

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

Lídr ODS Michal Zácha v Olomouckém kraji, který pochází z Přerova, nakonec v Poslanecké sněmovně neusedne. 

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení