Práce, které mají zamezit podmáčení památky, mají být v nejbližších dnech dokončeny. Lipnická fara na tuto investiční akci získala dotaci z kraje ve výši 200 tisíc korun.

„Zbývající finanční prostředky se nám podařilo vybrat prostřednictvím sbírek od věřících,“ řekl lipnický farář Josef Pelc. Současně se stavebníky obsadili ale kostel i přerovští archeologové, kteří zde provádějí průzkum.

„Narazili jsme tu na kamenné základy původní církevní stavby, která tu musela stát před rokem 1406. Odkryté základy ukazují, že stavba měla zcela jiné dispoziční řešení. Domníváme se, že byla menších rozměrů a posunuta byla více jižním směrem.

Její součástí mohla pravděpodobně být i šestiúhelníková věž. Část jejich základů jsme totiž také zachytili. O této původní stavbě ale není v historických pramenech žádná zmínka,“ řekl Jan Mikulík z Muzea Komenského v Přerově, který se archeologického průzkumu ujal spolu archeologem Zdeňkem Schenkem.

„V základech stávající mariánské kaple místního kostela jsme narazili na velmi krásný gotický prvek s kamenickou značkou. Jde ale o druhotně použitý materiál,“ doplnil Schenk.

Koncem příštího týdne by se archeologové měli přemístit také do interiéru lipnického kostela, kde mají v plánu prozkoumat jeho kryptu. Na co zde narazí, to bude i pro ně samotné překvapením. „Z dochovaných záznamů lze očekávat, že by zde mohly být umístěny nějaké hroby,“ doplnil Schenk.