„Zlomek kachle lze datovat do roku 1500 a byl součástí pozdně gotických komorových a poměrně luxusních kamen, jimiž byl vybaven interiér jednoho z domů v této zástavbě. Podařilo se nám najít exemplář, který jsme v Přerově, co se týče detailů vyobrazení, dosud nezachytili. Žádnou předchozí známou variantu tedy neznáme. Je na něm vidět čelní část vyhřívací stěny, ale i komoru s ještě patrnými otisky prstů hrnčíře,“ přiblížil archeolog Muzea Komenského v Přerově Zdeněk Schenk.

Badatelé v lokalitě provádějí výzkum s pomocí detektoru kovů. „Zachytili jsme díky němu menší soubor kovových nálezů - stříbrnou minci z první poloviny 17. století a novověké knoflíky,“ doplnil. Zajímavostí je i nález několika kusů zvířecích kostí.

Fotogalerie: Archeologové zahájili výzkum na ploše parkoviště v Bratrské ulici v Přerově.

„Tyto kosti ale souvisí s běžným odpadem, který se dostal do úrovně terénních vyrovnávek odpadního charakteru spolu s kuchyňskou keramikou. Celý soubor z výzkumu bude podroben osteologické analýze, která napoví, o jaké druhy zvířat se jednalo, a do jaké míry si přerovští měšťané zpestřovali svůj jídelníček masem,“ nastínil Zdeněk Schenk.

Archeologové v Bratrské ulici nejprve provedli skrývku svrchních vrstev z 19. a 20. století. „Nejstarší zachycený archeologický terén spadá do přelomu 15. a 16. století, jsou zde ale i mladší situace z 18. a 19. století. Po primárním začištění se podařilo získat soubor velkého množství zlomků kuchyňské keramiky z přelomu 15. a 16. století, tedy z pozdního středověku až raného novověku,“ podotkl.

Do lokality v Bratrské ulici se badatelé vrátili po dvou letech - už v roce 2022 zde totiž prováděli výzkum při rekonstrukci Blažkova domu.

„Z vrstev z období pozdního středověku a raného novověku jsme tehdy získali unikátní soubor pozdně gotických komorových reliéfně zdobených kachlů, a to s heraldickými a vegetabilními motivy. Nejzajímavější byl heraldický motiv pánů z Kunštátu a motiv znaku města Uherské Hradiště. Pro nás Přerovany je pak cenný heraldický znak v podobě zubří hlavy, šikmo umístěné v pozdně gotickém štítě,“ shrnul Schnek.

Další nálezy ilustrovaly každodenní život Přerovanů a měšťanů na přelomu 15. a 16. století. „Podařilo se nalézt obrovské množství zlomků kuchyňské keramiky. Z mladších nálezů stojí za zmínku významný soubor z období renesance a baroka - do tohoto souboru náleží krásné exempláře renesančních zeleně glazovaných a poměrně luxusních komorových kachlů, kterými byl vybaven interiér jednoho z domů,“ uzavřel.