„V Předmostí jsme odkryli velmi cennou lokalitu. Nálezů je více, než jsme původně předpokládali, což potvrdil i geofyzikální průzkum,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra v Olomouci, které výzkum provádí.

Významný je podle něj zejména objev ohrazeného sídliště kultury s lineární keramikou a příkopem.

„Podobných je v republice jen pět nebo šest. Narazili jsme ale i na pohřebiště z pozdního eneolitu, tedy kultury zvoncovitých pohárů. Prozkoumali jsme více jak čtyřicet hrobů,“ upřesnil.

Nájemníci ubytovny Chemik v Přerově se ocitli v nelehké situaci. Do 25. ledna 2018 se musejí vystěhovat, protože ke 29. lednu končí smlouva města s provozovatelem ubytovny - společností První KPU.
Do 10 dnů zmizte! Lidé z ubytovny Chemik nemají kam jít

Hradisko coby další objev

Dalším objevem je rovněž opevněné sídliště - hradisko - ze starší doby bronzové, o jehož existenci archeologové dosud neměli žádné poznatky.

„Patří věteřovské kultuře, což je 16. a 17. století před naším letopočtem. Potřebovali bychom využít jarního a letního období a výzkum bychom dokončili na přelomu léta a podzimu. Lokalita v Předmostí si více času určitě zasluhuje,“ tvrdí Jaroslav Peška.

Archeologové díky nezvykle teplému přelomu roku v Předmostí stále pracují.

„V těchto měsících je ale výzkum zúžený na zimní provoz - to znamená, že práce běží, ale ne v tak velkém rozsahu,“ poznamenal.

Web přerovské radnice
Přerov změní podobu městského webu. Mamut zůstane

Nepřetržité osídlení

Badatelé prozkoumávají jeden a půl kilometru dlouhý úsek trasy dálnice D1 mezi Dluhonicemi a Předmostím už od loňského jara. Nálezy desítek hrobů, ale i objektů z různých historických epoch dokazují, že byla tato lokalita nepřetržitě osídlena od dob pravěku až do současnosti.

„Podařilo se nám zde doložit takřka nepřetržité osídlení - od nejstarších zemědělců kultury s lineární keramikou z mladší doby kamenné, což je období 5 600 let před naším letopočtem, až po novověk. Je zde zastoupena kultura s lineární keramikou, ale i moravská malovaná keramika, což je přechod mladší a pozdní doby kamenné,“ shrnul už dříve archeolog Jakub Vrána.

Eneolit potvrdil nález sekeromlatu a z pozdní doby kamenné jsou četné pohřby, a to jak z období kultury zvoncovitých pohárů, tak i nálevkovitých pohárů. Nálezy podle něj potvrzují i věteřovskou a lužickou kulturu.

Objekt poblíž ulice U Žebračky v Přerově
Legální plochy pro sprejery? V Přerově v nedohlednu

ŘSD: Pokud na něj mají nárok, tak čas dostanou

Ředitelství silnic a dálnic si nechává zpracovat odborný posudek, který má zjistit, zda je prodloužení lhůty na dokončení archeologického výzkumu nutné.

„Buď jim vyhovíme, nebo odmítneme. Porovnáme smlouvu a zadání s tím, co objevili. Odborný posudek zjistí, zda jsou důvody, které archeologové uvádějí, relevantní. Pokud potvrdí, že mají na čas nárok, tak ho dostanou,“ shrnul David Fiala, ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic.

Stavba úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem měla začít už letos na jaře. Dosud ale nebyl vykoupen klíčový pozemek majitelky v Dluhonicích a situaci zkomplikovala i žaloba ekologických aktivistů Děti Země.

Ti podali u Krajského soudu v Ostravě žalobu proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí. Ministerstvo zamítlo odvolání Dětí Země a potvrdilo stanovisko Krajského úřadu v Olomouci, povolující pro stavbu úseku výjimku ze zákazu zvláště chráněných druhů živočichů.

„Spor bude probíhat mezi Dětmi Země a ministerstvem životního prostředí a soud nás v této věci zatím neoslovil.

Majetkoprávní problematika není z pohledu naléhavosti v rámci přípravy to, na čem bychom měli zůstat stát,“ uzavřel David Fiala.

Ilustrační foto
Děti Země dál blokují stavbu D1. Začátek se odsouvá